Skip links

Varis nedir, sebepleri nelerdir, hangi sorunlara yol açar ?

Varis, toplardamarların genişlemesi ve boğumlu bir hal almasıdır. Vücudumuzdaki her toplardamarda varis olabilir, ancak en çok varis meydana gelen yerler bacak ve ayak toplardamarlarıdır.

Varis, toplardamarların genişlemesi ve boğumlu bir hal almasıdır. Vücudumuzdaki her toplardamarda varis olabilir, ancak en çok varis meydana gelen yerler bacak ve ayak toplardamarlarıdır. Bunun sebebi; ayakta durmak ve yürümenin vücudun alt tarafındaki damarlara baskı yapmasıdır.
İçindeki kirli kan nedeniyle varis koyu mavi-mor renkli görünür. İçinde göllenen kan nedeniyle damar genişler ve deri altında kıvrımlı bir şekil alır. Bu görünüşü nedeniyle birçok kişiyi rahatsız eden varislerdeki esas sıkıntı ağrı yapmasıdır. Ancak varisler dolaşım sisteminde daha önemli sorunlara yol açabilir. Bu yüzden varisler yakından takip edilmesi gereken oluşumlardır.

Varis belirtileri nelerdir ?

Deri altında koyu mor veya mavi renkli ve kıvrıntılı damarların bulunması varislerin başlıca belirtidir. Variste başlangıçta ağrı olmasa da zamanla ağrı meydana gelebilir.
Variste ağrının yanı sıra; yanma hissi, kas krampları ve bacaklarda şişme olabilir. Uzun süre ayakta kalma veya oturma sonrasında bu yakınmalar artar. Varis olan yerlerde kaşıntı da olabilir.

Kirli kan kalbe nasıl döner ?

Özellikle bacaklardaki kirli kanın kalbe geri dönebilmesi için sağdaki resimde görüldüğü gibi, toplardamarların yerçekimine karşı çalışması gerekir. Bacaklardaki kasların kasılması damarları da sıkıştırarak kanın kalbe doğru akışını sağlar. Damar duvarının elastik olması da buna katkıda bulunur.
Ayrıca, toplardamarların içinde bulunan küçük kapakçıklar kan kalbe dönerken açılır ve kan geçtikten sonra kapanarak, kanın geri kaçması önlenir. Böylece kan kalbe doğru olan yolculuğuna devam eder.

Varis sebepleri nelerdir ?

Yaşlanma: Yaş ilerledikçe, damarlar elastikiyetlerini kaybeder. Toplardamar içinde bulunan kapakçıklar zayıflayarak sağdaki resimde görüldüğü gibi, kanın geri akışına engel olamazlar. Bu sebeple damar içinde göllenen kan damarları genişleterek varis oluşmasına yol açar.
Uzun süre ayakta kalma veya oturma: Aynı pozisyonda uzun süre kalmak, kan akımı yavaşlayarak varis gelişimine sebep olabilir.
Şişmanlık: Artan ağırlık toplardamarlara baskı yaparak varis oluşumunu kolaylaştırabilir.
Cinsiyet: Kadınlarda varis gelişimine daha sık rastlanır. Kadınlık hormonları toplardamar duvarını genişleten etkiye sahiptir. Ayrıca kadınların hormon tedavisi almaları veya doğum kontrol hapı kullanmaları da varis gelişimi riskini artırır.
Aile öyküsü: Anne veya babada varis bulunması, çocuklarında varis gelişim riskini artırır.
Hamilelik:  Kadınlarda gebelik döneminde varis oluşumunu kolaylaştıran farklı etmenler vardır.

  • Bu dönemde değişen hormonal dengenin varis oluşumuna katkısı olabilir.
  • Hamilelikte vücutta dolaşan kan miktarı arttığından, kanın bacak toplardamarlarında göllenmesi daha kolay olur. Böylece varis oluşumu da kolaylaşır.
  • Hamilelikte kanın bacaklardan kalbe geri dönüşü rahim içinde büyüyen bebeğin baskısı nedeniyle zorlaşır.

Varislerin sebep olduğu problemler nelerdir ?

Kan pıhtısı oluşumu: Normal şartlar altında, damarların içinde dolaşan kan pıhtılaşmaz. Ancak, varis olan damarlarda kan pıhtılaşması meydana gelebilir. Bu pıhtı damarı tıkayarak kanın akışını engellediğinden, tıkanmanın olduğu bacak şişebilir. Ayrıca, bu pıhtıdan kopan bir parça kan dolaşımına katılıp, vücudun başka bir yerindeki damarı da tıkayabilir.
Yara oluşumu: Varis olan bölgedeki deri üzerinde şiddetli ağrılı yaralar meydana gelebilir. Bu bölgede yaraların oluşumundaki en büyük etken, kan dolaşımının bozulmasıdır.

Leave a comment

AnaSayfa
Tel
Harita