Category filter:AllDoğuma HazırlıkFizik TedaviGenel
No more posts
osteoporoz.jpg

14 Ocak 2022 Fizik Tedavi

Osteoporoz için Fizik Tedavi

 

Osteoporoz, kemiklerin incelmesine ve zayıflamasına neden olan yaygın bir hastalıktır. Her yaştan insanı etkileyebilir. Erkeklerde de görülmesine rağmen, kadınlarda hastalığa yakalanma riski en fazladır. Osteoporoz, 50 yaş ve üzeri Amerikalıların %55’ini etkiler; kadınların yarısı ve erkeklerin dörtte biri, düşük kemik yoğunluğu (osteopeni) veya osteoporozun bir sonucu olarak bir kemiği kıracaktır. İnce kemikler, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 1,5 milyon kırığın nedenidir; Kalça kırıkları tek başına 300.000 hastaneye yatışla sonuçlanır. Düşük kemik yoğunluğunu veya osteoporozu erken teşhis etmek önemlidir, böylece kemik gücünü yeniden oluşturmak ve kırık riskini azaltmak için adımlar atılabilir.

 

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz, düşük kemik yoğunluğu (kemiğin kalınlığı), azalmış kemik gücü ve kemik yapısında bir değişiklik ile karakterize edilen ve kırık riskinde artışa yol açabilen bir kemik hastalığıdır. Yetersiz beslenme, yaşlanma veya osteoporoz geliştiğinde normal kemik yapısı incelir ve gözenekli hale gelir, bu da kemiğin günlük yaşamda uygulanan tipik kuvvetlere dayanma kabiliyetini azaltır. Düşük kemik yoğunluğu ve osteoporozdan kaynaklanan kırıklar ciddi olabilir, ağrıya neden olur ve yaşam kalitesini etkiler.

Kemik canlı dokudur. Normal olarak, bir hücre türü kemiği çıkarır ve başka bir hücre türü, dengeli, devam eden bir süreçte kemik ekler. Osteoporozda, yeterli yeni kemik oluşmadığında ve/veya çok fazla kemik kaybedildiğinde kemikler zayıflar. Bu dengesizlik genellikle kadınlarda menopozun ilk 5 yılında başlar. Bununla birlikte, genellikle çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, romatoid artrit, spina bifida, kistik fibroz veya böbrek hastalığı gibi kemik gelişimini etkileyen hastalıklar nedeniyle erkeklerde ve çocuklarda da ortaya çıkabilir. Steroidler gibi bazı ilaçlar osteoporoz gelişme riskini artırabilir. Pik kemik gelişimi sırasında zayıf olan sporcular da hassastır.

Bir kişinin osteoporoz geliştirme riski altında olmasına neden olabilecek birçok faktör vardır.

 

Osteoporoz için Risk Faktörleri

 

Kontrol edilemeyen riskler şunları içerir:

 • Kadın cinsiyeti.
 • Küçük çerçeve.
 • İlerlemiş yaş.
 • Hormon seviyeleri.
 • Predispozan tıbbi durumlar.

Kontrol edilebilir riskler şunları içerir:

 • Sigara içiyor.
 • Aşırı alkol alımı.
 • Hareketsiz yaşam tarzı.
 • Aşırı kafein alımı.
 • Ağırlık taşıyan egzersiz eksikliği.
 • İlaçlar (örneğin, steroidler, heparin).
 • Sağlıksız.
 • Düşük ağırlık.
 • Kalsiyumdan fakir beslenme.
 • Düşük D vitamini seviyeleri.

Nasıl hissettiriyor?

Osteoporoz “sessiz” olabilen bir hastalıktır. Bir kırık oluşana kadar herhangi bir dış semptom olmayabilir. Orta yaşlı veya daha büyükseniz, boy kaybı veya kambur görünümü fark edebilirsiniz . Ayrıca kürek kemikleriniz arasında veya pelvis tepesinin üzerinde ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz.

Düşük kemik yoğunluğuna sahip kişilerde günlük hayatta, ayakta yüksekten düşme ile kalça veya el bileği kırılması, pencere açarken veya sarılma sırasında kaburga kırılması gibi sağlıklı kemiklere sahip kişilerde meydana gelmeyen kırıklar yaşayabilir, ya da kaldırımdan çıktıktan sonra ayak bileğini kırmak. Bunlara kırılganlık kırıkları denir ve kemik hastalığı için kırmızı bayraktır. Omurga kompresyon kırıkları, özellikle üst sırt veya torasik omurgadakiler (boyun ile alt sırt arasındaki alan), en sık görülen kırıklardır ve bunu kalça ve bilek kırıkları takip eder.

 

Nasıl Teşhis Edilir?

Ailenizde genetik geçiş varsa ve osteoporoz belirtileri hissediyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Osteoporoz en iyi, kemik yoğunluğunu ölçen DXA adı verilen hızlı ve ağrısız özel bir X-ışını ile teşhis edilir. Sonuçlar, T-skorları ve Z-skorları kullanılarak rapor edilir.

Osteoporoz için fizik tedavi ve rehabilitasyon ekibimiz, kadınları ve erkekleri osteoporozlarını nasıl yönetecekleri konusunda uzmanlaşmıştır . Bu yaklaşım, kemik ve omurga sağlığınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yaralanma ve komplikasyon riskinizi en aza indirmenize yardımcı oluyoruz.

Osteoporoz kemikleri zayıflatır ve kırılma olasılığını artırır. Osteoporotik kemikler yürümede veya günlük aktiviteleri gerçekleştirmede zorluğa neden olabilir. Bu kemikler genellikle bağımsızlık kaybına yol açar.

Hem kadınlar hem de erkeklerde osteoporoz gelişebilir. Egzersiz, osteoporoz tedavisinin önemli bir parçasıdır. Bazı egzersizler kemikleri güçlendirmeye yardımcı olurken bazıları bedeninizin ihtiyacı olan kas kuvvetine ulaşmanızı sağlar. Doğru egzersiz türlerini yapmak ve sizi daha fazla yaralanma riskine sokabilecek egzersizlerden kaçınmak önemlidir.

Düşmeleri önlemeye yardımcı olmak için günlük yaşam aktivitelerinizi ve yaşam tarzınızı düzenlemenize yardımcı olmak için detaylı değerlendiriyoruz.

 

Osteoporoz için Fizik Tedavi Teknikleri

Osteoporoz tedavisi için eğitilmiş fizyoterapistler tedavi planınızı kişiselleştirir. Amacımız, bedeninizdeki kasları ve kemikleri kuvvetlendirmek, osteoporozunuzu kendi başınıza yönetmenize yardımcı olmak ve komplikasyon riskinizi en aza indirmektir.

 

Tedaviler şunları içerir:

 • Yaralanma riskinizi azaltmak ve bağımsız kalmanıza yardımcı olmak için kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendiren kapsamlı bir egzersiz programı geliştirmek
 • Eğilme ve kaldırma dahil olmak üzere günlük aktiviteleriniz için uygun vücut hareketlerini öğretmek. Bu hareketler, omurganızda kambur duruş veya başka nedenlerle olan kompresyon kırıkları riskinizi azaltır.
 • Düşme ve kemik kırılma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak bir program geliştirmek ve dengenizi değerlendirmek
 • Duruşunuzu iyileştirmek ve öne eğik bir duruşun gelişmesini, dizlere gereksiz yüklenmeyi veya kötüleşmesini önlemek
 • Osteoporozunuzu kendi başınıza yönetebilmeniz için egzersiz programınıza evde nasıl devam edebileceğinizi önermek

Osteoporoz için Fizik Tedaviden Ne Beklemeli?

 

Doktorunuz sizi fizik tedaviye yönlendirdiğinde şunları bekleyebilirsiniz:

 • Gücünüzü, duruşunuzu, dengenizi ve hareketliliğinizi değerlendirmek için bire bir değerlendirme
 • Bir fizyoterapist tarafından verilen osteoporoz yönetimi bilgilendirmesi. Osteoporoz hastaları için doğru olan vücut mekaniği, duruş ve egzersizler konusunda sizlere yardımcı oluyoruz.
 • Kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı geliştirmenize veya dengenizi güvenli bir şekilde ele almanıza yardımcı olacak bire bir fizik tedavi seansları sağlıyoruz.

Sağlıklı kemik, sağlıklı bir yaşam tarzı yoluyla inşa edilir ve korunur. Fiziksel terapistiniz, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için size özel egzersizler öğretecektir.


yuz-felci-nedir.jpg

14 Ocak 2022 Fizik Tedavi

Yüz Felci (Fasial Paralizi) Nedir?

Yüzdeki mimik kaslarını besleyen fasial sinir olarak adlandırılan sinirin felç olması halidir. Yüz felcinin en sık görüldüğü yaş aralığı 15-45 yaş aralığıdır. Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı eşittir. Yüz felcine neden olan fasial sinir göz ve ağız etrafı kasları, tükrük bezlerini beslemesinin yanı sıra dilin 2/3 ön kısmının tat duyusunu da besler. Ayrıca dış kulak yolu ve kulak kepçesini de besleyen dalları vardır. Dolayısı ile yüz felci durumunda bu sayılan bölgeler tutulabilir. Hasta kaşlarını kaldıramaz, gözlerini tam kapatamaz. Dudak kenarı hareketsizdir, dişlerini göstermesi istendiğinde simetrik hareket etmez.

Yüz Felci Neden Olur? 

 • Bell paralizisi; yüz felcinin en sık görülen ve nedeni bilinmeyen formudur. Ani gelişir ve yüzün tek tarafındaki kasları etkiler. Herhangi bir nedeni bulunamaz.
 • İnme, yüz felcinin diğer ciddi bir nedenidir. Merkezi sinir sistemi kaynaklıdır ve yüz sinirinde doğrudan bir hasar saptanamaz.
 • Beyin hasarı, beyin kanamaları ve beyin tümörleri gibi merkezi sinir sistemine bağlı nedenler,
 • Beyin ve omuriliği etkileyen MS (Multipl skleroz), guilain barre sendromu gibi rahatsızlıklar sonrası,
 • Doğum travmalarına bağlı konjental paraliziler,
 • Orta kulak enfeksiyonları, kulak kemiği kırıkları,
 • Yüze alınan kesici ve künt darbeler gibi, pek çok nedenle oluşabilmektedir.

Yüz Felcinde Tedavi Nasıl Olmalıdır?

 1. Akupunktur: Yüz felcinde etkinliği pek çok çalışmada gösterilmiş bir tedavi şeklidir. Özellikle erken dönem başlandığında etkinliğin daha da arttığı belirtilmektedir. Kulak akupunktur, vücut akupunkturu ve scalp (kafa cildi) akupunktur olarak tanımlanan tüm akupunktur tipleri yüz felcinde etkili bulunmuştur.
 2. Nöral terapi: Nöral terapi yüz felcinde etkilenen fasial sinirin iletimini kolaylaştırarak, etraf kan dolaşımını arttırarak, otonom sinir sistemini düzenleyerek tedaviye katkı sağlar.
 3. Ozon terapi: Ozon da antioksidan kapasiteyi arttırarak, kan dolaşımını düzenleyerek, kandaki oksijenlenmeyi arttırarak yüz felci tedavisinde kullanılabilir.
 1. Fizik Tedavi: Kalıcı yüz felci olan hastalarda mutlak suretle fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması gerekmektedir. Bu hastalarda tedavi sürecini hızlandırmak amacıyla, yüz kasları egzersizleriyle birlikte masaj önerilmektedir. Hastalarda uygulanacak olan fizik tedavi ve rehabilitasyonun, hastalığın iyileşme sürecine olan katkısı oldukça pozitif bulunmaktadır.

Termal tedavi; (sıcak su torbası, enfraruj) yüzeyel sıcak uygulaması bölgesel kan akımını arttırarak etkili olabilmektedir.

 • Günde 3-5 kez ayna karşısında yüz egzersizleri yapılmalı, ayrıca masaj uygulanmalıdır,
 • EMG, biofeedback, elektrik stimülasyonu, elektroterapi uygulanabilir,

Fizik tedavi cihazları özellikle tedavi edici ultrason ve alçak frekanslı akımlar yüz felci tedavisinde erken dönemlerden itibaren kullanılabilir. Bu cihazlarla ödemin etrafındaki ödemin azaltılması, kan dolaşımının arttırılması, sinir kılıfının onarılmasının kolaylaştırılması mümkündür. Fizik tedavi cihazlarından infrarujun da gözlerin korunarak fasial sinirin çıkış bölgesine uygulanması faydalı olabilir.

 1. Kas stimülasyonu: Felce uğramış yüz kaslarının elektrik uyarımı ile çalıştırılması da fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak yapılan çalışmalar yüz felci yapılan hastalarda erken dönemde başlanan elektrik stimülasyonu uygulamaları ile sinirin iyileşmesi sırasında istenmeyen yönlere doğru filizlendiği ve sinkinezi denen hareket bozukluğuna sebep olduğu bildirilmektedir.

Yüz felci tekrarlayabilen bir durumdur. Tekrarlayan hastalarda 2. veya 3. ataklarda gidişatın ve sonucun daha kötü olduğu, kalıcı araz bırakma ihtimalinin daha fazla olduğu bildirilmektedir. Tüm yüz felci hastalarında akut dönemde nöroloji veya kulak-burun-boğaz klinikleri tarafından takip edilmesi uygundur. Tamamlayıcı tıp yöntemleri olan akupunktur, nöral terapi ve ozon tedavinin mümkün olduğunca erken başlanması hastalığın seyrine olumlu katkı verir. Fizik tedavi yöntemlerinden olan elektrikli kas stimülasyonları için 3 hafta beklenmesi uygundur.


siyatik.jpg

14 Aralık 2021 Genel

Siyatik

 

Hepimizin bildiği gibi bacak ağrısı herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı ağrı olarak karşımıza çıkar ve bunun sebebi coğunlukla siyatik sıkışması olabilir.

 

Sizin de şuna benzer ağrılarınız varsa mutlaka bir fizyoterapist ile görüşün .

 • Elektrik çarpması benzeri, ateş eden ağrı
 • Zonklayan veya nabız gibi atan ağrı
 • Sürekli var olan ama donuk ağrı
 • Gelen ve giden agri
 • Kalçanızdan topuğa doğru uzanan şiddetli ağrı
 • Hareketle daha kötüye giden ağrılar
 • Bacak ve ayaklarda siyatik sinir yolu boyunca hissedilen hissizlik ve güçsüzlük
 • Daha ciddi vakalarda hareket kaybı da yaşanabilir
 • Parmaklarınızın veya ayaklarınızın ağrılı karıncalanması
 • Ayak ve parmaklarda iğne batması hissi
 • İdrar kaçırma – ki bu mesane ya da bağırsakların kontrol edilememesi
  anlamına gelir. Ciddi bir semptomdur ve acil müdahale gerektirir.

 

 • Siyatik siyatik sinirin tahrişinden kaynaklanan sinir ağrısıdır.
 • Siyatik,vücuttaki en büyük sinirdir.
 • Ağrı genellikle siyatiğin ilk belirtisidir ve tipik olarak sinir tahrişini veya iltihabını gösterir. En yaygın olarak, yalnızca bir bacağı etkileyen keskin, yanan veya yakıcı bir ağrı hissedilebilir.

 

Siyatik Ağrısından Etkilenen Bölgeler

Siyatik ağrısı, siyatik sinirin ve/veya dallarının yolu boyunca oluşur. Genellikle uyluğun ve/veya bacağın arka ve dış kısmı etkilenir.

Siyatik ağrısından etkilenebilecek diğer potansiyel bölgeler şunlardır:

 • Bel
 • Uyluk ve/veya bacağın önü
 • Ayağın üst ve dış tarafı
 • Ayak tabanı
 • Birinci ve ikinci ayak parmakları arasındaki ağ

Siyatikte bacak ağrısı tipik olarak sırt ağrısından daha şiddetlidir.

 

SİYATİK agrisinin genel NEDENLERİ

 1. Yaş:Omurilikte yaşa bağlı değişiklikler, örneğin fıtıklaşmış diskler ve kemik darbeleri, siyatiğin en yaygın nedenidir.
 2. Obezite:  Aşırı vücut ağırlığı omurgada stresi arttırarak siyatiği tetikleyen spinal değişikliklere katkıda bulunabilir.
 3. Meslek:  Sırtınızı döndürmenizi, ağır yük taşımanızı veya uzun süre motorlu bir araç kullanmanızı gerektiren bir iş siyatikte rol oynayabilir ancak bu bağlantının net bir kanıtı yoktur.
 4. Uzun süre oturmak:Uzun süreler boyunca oturan veya oturan bir yaşam tarzına sahip insanlar aktif insanlardan daha fazla siyatik geliştirebilirler.
 5. Diyabet:Vücudunuzun kan şekerini etkileyen bu durum, sinir hasar riskinizi artırır.

 

Siyatik için ayırıcı tanı ve göstergeler

 • Tek taraflı bacak ağrısıbel ağrısından daha büyük ise
 • Ayağa veya ayak parmaklarına kadar yayılmış ağrı
 • Aynı dağıtımda uyuşukluk ve parestezi
 • Düz bacak kaldırma testi daha fazla bacak ağrısı oluşturur
 • Lokalize nöroloji-yani bir sinir kökü ile sınırlı ağrı var ise

  

SiYATIKTEN NASIL KORUNURUZ ?

Siyatik hastalığını önlemek her zaman mümkün değildir ve durum tekrarlanabilir. Ancak aşağıdakiler önerileri dikkate alarak hastalığın gelişme riskini azaltabilirsiniz:

 • Düzenli egzersiz:Sırtınızı güçlü tutmak için, kaslarınızın kaslarına özellikle dikkat edin; karın ve sırtınızdaki kaslar, uygun duruş ve hizalama için gereklidir. Doktorunuzdan belirli aktiviteleri tavsiye etmesini isteyin.
 • Doğru oturun ve oturduğunuzda doğru duruşu koruyun:Arka sırt desteği, kol dayama yeri ve döner tabanı olan bir koltuk seçin. Normal eğrisini korumak için sırt çantasına bir yastık veya havlu koyduğunuzdan emin olun. Diz ve kalçanızı koruyun.

 

SİYATİKTE FİZİK TEDAVİ

 

Öncelikle bireye bilgilendirici bir eğitim verilir.

Tedaviler, hastanın durumuna ve hastalığın seviyesine göre, değişebilir.

 

 • Aktivite modifikasyonu: Faaliyetleriniz için uygun tekniği kullanmayı fizyoterapistinizden öğrenmek ve yanlış hareketlerden kaçınmak

Elektroterapi : Tens kullanılır.

 • Sırt, bel ve karın kaslarına güçlendirme ve dayanıklılık egzersizleri
 • Kalça ve bacaklara kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler
 • Mobilizasyon ve manuel yaklaşımlar
 • Diyaframa ve nefese yönelik yaklaşımlar
 • Miyofasyal GevşemeGrastob
 • Graston
 • Gevşetici egzersizler
 • Kupa terapi gibi osteopatik ve bütüncül yaklaşımlar ele alınır.

ankilozan-spondilit.jpg

14 Aralık 2021 Genel

Ankilozan Spondilit

 

Sabah kalktığınızda omurganızda kalça , bel bölgenizde tutukluk  ve uzun süreli gerginlik hissi varsa Ankilozan Spondilit için test olmalısınız.

 

GENEL TANIM

Halk adıyla kamburluk , omurgada bulunan küçük kemiklerin (omurların) zamanla birbiriyle kaynaşıp bambu kamışı görünümüne neden olabilen inflamatuar bir hastalıktır.

Kaynaşma sonucunda omurga esnekliğini zamanla kaybeder .

Bu sebeple bireyin duruşu öne eğik bir hal alabilir. Bu durumdan kaburgalar etkilenirse eğer birey nefes almada zorlanabilir.

 

ANKİLOZAN SPONDİLİT NEDENLERİ

Belli bir nedeni henüz bilinmemekle birlikte insan vücudunda bulunan HLA-B27 gene sahip bireylerde hastalığın ortaya çıkma durumu daha yüksektir.

Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha sıktır.

 

ANKİLOZAN SPONDİLİT BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Erken belirtileri ve semptomları arasında özellikle sabah tutukluğu ve uzun süre hareketsizlik sonucu bel ve kalça civarında hissedilen ağrı ve sertlik hisleridir.

Boyun ağrısı ve yorgunluk da yaygın belirtiler arasındadır.

Hastalığın semptom ve belirtileri zamanla düzensiz aralıklarla daha kötüleşebilir, hafifleyebilir veya ilerlemeyebilir.

 

POSTÜRDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

AS  özellikle omurga ve büyük eklemleri tutar.

Omurgada yaptığı tahribat nedeniyle ciddi fonksiyonel kısıtlılığa yol açar.

Ankilozan Spondilit ilerlerse birey öne doğru eğik postürde kalır .( Kifotik duruş )

Kaburgalar etkilenirse nefes almada zorlanabilir.

Göğüs kaslarında kısalma olur .

Bu gibi değişikler örümcek ağı gibi birbirine sıkıca bağlı vücudumuzun diğer bölgelerinde de değişiklik , kısalık ve asimetriye sebep olur.

 

BİZ KLİNİĞİMİZDE NELER YAPIYORUZ  ?

AS’li hastaların yaşam kalitelerini arttırmak ve çeşitli sakatlıklardan korumak için bir takım egzersizler öneriyoruz.

 • Solunum Egzersizleri
 • Boyun Egzersizleri
 • Sırt ve omurga kaslarına yönelik Egzersizler
 • Kol ve bacaklara yönelik Egzersizler
 • Kalça eklemine yönelik Egzersizler

kosucu-dizi.jpg

14 Aralık 2021 Genel

KOŞUCU DİZİ

 

Koşucu dizi olarakta bilinen patella femoral ağrı sendromu (pfas)  aşırı kullanımdan kaynaklanan ve diz kapağı (patella) çevresinde ağrıya neden olan bir dizi yaralanmayı ifade edebilir .

Patellofemoral ağrı sendromu, koşucu dizi’nin en yaygın türüdür. Adını, dizde tekrarlanan stresin patellanın uyluk kemiğine dayandığı yerde tahrişe neden olduğu koşucularda yüksek olmasından alır.

Ağrı ani ve delici veya kronik ve donuk olabilir.

Koşucu dizi, hamstringler ve kuadrisepsler çok sıkı ve esnek olmadığında veya bir kas kuvvet dengesizliği olduğunda ortaya çıkabilir. Bu, patellayı desteksiz bırakır ve basınç oluşturarak olması gereken konumundan hareket etmesine neden olur.

Koşucu dizi ayrıca kalça çevresindeki kas kuvvet dengesizliğinden de etkilenebilir.

 

Koşucu Dizinin Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar bir veya iki dizde hissedilebilir

 • Ağrı, patellanın (diziz) etrafında ve arkasına odaklanır.
 • Diz çökerken, çömelirken ve hatta sandalyeden kalkarken dizinizi büktüğünüzde oluşan ağrı
 • Uzun süreli uçak yolculuğu veya film izlediğinizde artan ağrı
 • Dizde boşalma, kıtırtı hissi
 • Yokuş aşağı veya koşarken artan ağrı

 

Koşucu Dizi Kimlerde Görülebilir ?

 • Kadınların koşucu dizi alma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bunun nedeni kadınlardaki diz ile uyluk açısının erkeklerden farklı olması ve dize daha fazla stres oluşturmasıdır
 • Daha genç koşucular ve eğlence amaçlı koşanlar ve uygun olmayan zeminde koşanlar
 • Yürüyüşçüler, bisikletçiler ve hatta uzun süre oturan ofis çalışanları
 • Profesyonel bisikletçilerin %40 kadarı yılda bir kez koşucu dizi problemi yaşayabilir.
 • Tipik olarak, atlama, bisiklete binme ve yürüme gibi aktiviteleri dizlerinin tekrar tekrar bükülmesini gerektiren ve uyluk diz açısını bozan ayakkabı seçimi yapan kişileri etkiler.

omuz-sikisma-sendromu.png

16 Kasım 2021 Fizik Tedavi

Omuz Sıkışma Sendromu için Fizik Tedavi Rehberi

Omuz sıkışma sendromu, rotator manşet tendonlarının kronik, tekrarlayan sıkışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlara biseps tendonunun uzun başı, bursa veya omuzdaki bağlar dahildir. Bu sıkışma ağrı ve hareket problemlerine neden olur. Omuz yaralanması da bu duruma neden olabilir. Tekrarlayan baş üstü kol hareketleri yapan kişilerde omuz sıkışması gelişme riski en fazladır. El işçileri ve sporcular (halterciler, voleybolcular veya beyzbol atıcıları gibi) arasında daha sık görülür. Kötü duruş da gelişimine katkıda bulunabilir. Tedavi edilmezse, omuz sıkışması, rotator manşet yırtılması gibi daha ciddi durumlara yol açabilir. Fiziksel terapistler, omuz sıkışma sendromu olan kişilerde ağrıyı azaltmaya ve omuz hareketini ve gücünü artırmaya yardımcı olur.

 

Omuz Sıkışma Sendromu Nedir?

Omuz sıkışma sendromu, omuzdaki tendonlar, bağlar veya bursalar tekrar tekrar sıkıştırıldığında veya “çarptığında” gelişir. Bu ağrı ve hareket problemlerine neden olur. Omuz adı verilen üç kemikten oluşur:

 • Humerus (üst kolun uzun kemiği).
 • Skapula (omuz bıçağı).
 • Klavikula.

 

Omuz sıkışma sendromu “subakromiyal” sıkışma sendromu olarak da adlandırılabilir. Rotator manşet tendonu ve bursa, akromiyonun (omuzun ucundaki kemikli, yumru benzeri bir çıkıntı) altına oturur. Zamanla, bu dokular akromiyonun altında sıkışabilir veya sıkışabilir:

 • Rotator manşet tendonları. Bu tendonlar genellikle bu durumdan en çok etkilenenlerdir.
 • Biseps tendonunun uzun başı.
 • Ligamentler.
 • Bursa (kemik akromiyon ve rotator manşet tendonu arasında bir yastıklama sağlayan sıvı dolu bir kese.

Sıkıştırma ve mikrotravma tendona zarar verdiğinde sıkışma semptomları da ortaya çıkabilir.

 

Nasıl hissettiriyor?

Omuz sıkışma sendromu olan kişiler şunları yaşayabilir:

 • Başa, vücudun arkasına veya yana doğru uzanma gibi hareketlerde zayıflık ile sınırlı omuz hareketi.
 • Kolun yukarıya, yana ve vücudun yanında hareket ettirilmesinde omuz ağrısı.
 • İlgili tarafta uyumaya çalışırken ağrı ve rahatsızlık.
 • Fırlatma hareketleri ve diğer dinamik baş üstü hareketlerle ağrı.

 

Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuzun yönlendirmesi ile bir X-ışını veya MRI, omuz sıkışma sendromunu tanımlamaya yardımcı olur. Ayrıca rahatsızlığınıza neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmeye de yardımcı olurlar. Bir fizyoterapiste görünmeden önce doktorunuz sizi bu testlerden birine sevk edebilir.

Fizyoterapistiniz kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır. Durumunuzun veya yaralanmanızın derecesini değerlendirecekler ve buna katkıda bulunabilecek faktörleri belirleyeceklerdir. Omuz sıkışma sendromu, tek bir yaralanmanın sonucu olabilir. Ancak omuz bölgesinde tekrarlayan tahrişe bağlı olarak zamanla gelişmesi çok daha olasıdır.

Fizyoterapistiniz, durumunuz hakkında bilgi toplayarak başlayacaktır. Bu, demografik bilgileri, sağlık geçmişinizi ve yaralanmanızı  içerecektir. Örneğin

 • Yaralanmanız nasıl oldu?
 • Mevcut semptomlarınız nelerdir? Tipik bir gün içinde değişiyorlar mı?
 • Ağrınız varsa ağrınızın yeri ve şiddeti nedir? Ağrınız gün içinde değişiyor mu?
 • Yaralanmadan sonra yapamadığınız veya tamamlamakta zorlandığınız herhangi bir aktivite var mı?

Belirtilerinizi daha da kötüleştiren veya iyileştiren herhangi bir aktiviteyi not edeceklerdir.

Bu bilgi fizyoterapistinizin durumunuzu daha iyi anlamasına yardımcı olur ve fizik muayenenizin gidişatını belirler. Fizik muayene değişebilir, ancak çoğu zaman görüşme sırasında hareketleri gözlemleyerek başlar. Semptomlarınızın bölgesini ve semptomlarınız başladığından beri değişmiş olabilecek diğer komşu alanları içerecektir.

Fizik muayene, durumunuzu iyileştirmek için tedavi gerektiren alanların belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Bir Fizyoterapist Nasıl Yardımcı Olabilir?

Omuz sıkışma sendromu ortaya çıkar çıkmaz uygun tedaviyi almak önemlidir. Tedavi edilmezse, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ikincil koşullar ortaya çıkabilir:

 • Bursa tahrişi.
 • Rotator manşet tendiniti veya mikro yırtıkları.

 

Fizyoterapistiniz, durumunuza ve hedeflerinize özel bir tedavi planı tasarlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Kişiselleştirilmiş tedavi programınız şunları içerebilir:

 • Hasta eğitimi. Fizyoterapist sizi durumunuz hakkında eğitecektir. Ağrınıza neden olan dış faktörleri belirlemek için sizinle birlikte çalışacaklardır. Yaptığınız egzersizlerin türü ve miktarında, atletik aktivitelerinizde ve ev veya iş aktivitelerinizde değişiklik önerebilirler. İstediğiniz aktivitelere ağrısız bir dönüş sağlamaya yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı geliştireceklerdir.
 • Ağrı Yönetimi. Fizyoterapistiniz, ağrınızı gidermek için etkilenen bölgeye ağri kontrolü içeren uygulamayı tasarlayacaktır. Ayrıca ağrıya neden olan bazı aktivitelerin değiştirilmesini önerebilirler.
 • Hareket açıklığı egzersizi. Omuz eklemi ve kürek kemiğinin hareketliliği sınırlı olabilir. Bu, çeşitli yapılarda artan strese neden olur. Durumunuz omzu dezavantajlı bir şekilde çalışmaya zorluyor olabilir. Fizyoterapistiniz size gerginliği azaltmak ve omuz bölgesinin ve kol fonksiyonunun normal hareketini geri kazanmaya yardımcı olmak için kendi kendine germe teknikleri öğretebilir.
 • Manuel terapi. Fizyoterapistiniz, kaslarınızı ve eklemlerinizi nazikçe hareket ettirmek için “uygulamalı” tedaviler (manuel terapi) kullanarak durumunuzu tedavi edebilir. Bu teknikler hareketi iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca bölgeyi daha az stresli bir hareket modeline yönlendirmek için de kullanılabilirler.
 • Kas güçlendirme. Kas zayıflıkları veya dengesizlikleri, kürek kemiği zayıflık nedeniyle saptığından omuz ekleminin sıkışmasına katkıda bulunabilir. Fizyoterapistiniz, yaralanmanızın düzeyine bağlı olarak sizin için güvenli, kişiselleştirilmiş, ilerleyici bir direnç programı tasarlayacaktır. Bir tedavi masasında veya evde yatakta veya yerde yatarak güçlendirme egzersizleri yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra ayakta durma pozisyonunda egzersizlere ilerleyebilirsiniz.
 • Fizyoterapistiniz, yaşınıza ve fiziksel durumunuza göre sizin için doğru olan egzersizleri seçecektir.
 • İşlevsel çalışma. Ağrınız, gücünüz ve hareketiniz iyileştiğinde, daha zorlu aktivitelere güvenli bir şekilde geri dönmeniz gerekecektir. Omuz eklemindeki stresi en aza indirmek için vücudunuza güvenli, kontrollü hareketler öğretmek önemlidir. Hareket değerlendirmenize ve hedeflerinize dayanarak, fizyoterapistiniz vücudunuzu nasıl doğru ve güvenli bir şekilde kullanacağınızı ve hareket ettireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak bir dizi aktivite oluşturacaktır.

 

Bu Yaralanma veya Durum Önlenebilir mi?

Omuz sıkışma sendromu şu şekilde önlenebilir:

 • Omuz ve omuz çevresi kaslarında uygun gücü korumak. Sağlıklı bir omuz, omuz bölgesindeki uygun kas kuvveti dengesine dayanır. Kas gücünde bir dengesizlik varsa, zamanla sıkışma ve yaralanma riski artar.
 • Uygun omuz, boyun ve orta sırt hareket ve hareketliliğini korumak. Omuz, sağlıklı ve düzgün işlevi sürdürmek için komşu eklemlerin hareketliliğine güvenir.
 • Uzanırken ve fırlatırken uygun duruşu korumak ve uygun omuz mekaniklerini kullanmak. Bu, omuz sıkışma olasılığını azaltır ve omuzdaki aşırı stresi azaltır.
 • Öne dönük ve yuvarlak omuzlu duruşlardan kaçınmak (örneğin kambur durmak, bilgisayar başında oturmak gibi). Kötü duruş alışkanlıkları, omzu çarpma olasılığını artıran pozisyonlara sokar.

agri-hakkinda-ne-biliyoruz.jpg

16 Kasım 2021 Fizik Tedavi

Ağrı Hakkında Ne Biliyoruz?

International Association for the Study of Pain (Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği) ağrıyı “gerçek veya olası doku hasarı ile ilişkili veya bu tür hasar açısından tanımlanan hoş olmayan bir duyusal ve duygusal deneyim” olarak tanımlamıştır. Bu tanım, ağrının bir dokunun (yani kemik, kas, tendon) gerçek yaralanmasından veya bir dokuya yönelik algılanan yaralanma tehdidinden kaynaklanabileceğini gösterir. Gerçek doku hasarı veya algılanan yaralanma tehdidi meydana gelmiş olsun, insanlar acıyı gerçekmiş gibi yaşayacaklardır.

 

Ağrıyı Anlamak

Ağrı, bir kişinin bir fizyoterapist veya başka bir sağlık uzmanından yardım almasına neden olan en yaygın semptomlardan biridir.  Ağrı yönetiminde uzman fizyoterapistler bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ağrının başarılı yönetimi, birinin neden acı hissettiğinin anlaşılmasına dayanır. Ağrı hissi hakkında hala çok şey keşfediliyor olsa da, ağrının nasıl ve neden var olduğuna dair anlayışımız son birkaç on yılda değişti.

 

Yeni Bir Ağrı Anlayışı

Ağrının bir zamanlar vücut dokusundaki hasarın bir göstergesi olduğu düşünülüyordu; Artık ağrının, bizi olası hasarlara karşı uyarmak ve bizi yaralanmalardan korumak için tasarlanmış bir uyarı sinyali olabileceği de biliniyor . Bu yeni anlayışın bir sonucu olarak, artık acı hissetmenin mutlaka fiziksel bir yaralanma olduğu anlamına gelmediğini biliyoruz .

Bir doku yaralandığında veya yaralanma potansiyeli (ayak bileği burkulması gibi) meydana geldiğinde, nosiseptörler adı verilen özel sinirler, hasarı uyarmak için beyne bilgi gönderir. Vücut, hasarı en aza indirmek (yani, kişinin etkilenen ayağa basmadığından emin olmak için ağrı sinyalleri gönderir) ve iyileşme sürecini başlatmak için (yani, bölgeye iyileşen hücreleri getirmek için şişlik üretir) yanıt verir.

Ancak artık yaralanma uyarısı ağrı sinyallerinin belirli durumlara göre artabileceğini veya azalabileceğini biliyoruz. Örneğin, yanan bir binadan çıkmaya çalışırken bileğinizi burkarsanız, güvende olana kadar yaralanmanızın farkında olmayabilirsiniz, çünkü uyarı sinyalleri daha önemli bir nedenden dolayı geçersiz kılınır: hayatta kalma.

 

Bilim, uyarı sinyallerinin önemini sıralamaya yönelik bu kararın beyinde gerçekleştiğini göstermiştir, bu da ağrı hissinin beyin tarafından tetiklendiği ve beyinde meydana geldiği sonucuna yol açmıştır.

Bilim ayrıca hiçbir iki insan beyninin birbirine benzemediğini de göstermiştir. Bu nedenle, her kişinin ağrı deneyimi benzersiz olacaktır – yukarıda açıklananlar gibi belirli durumlardan ve ayrıca her kişinin hayatını benzersiz kılan bir dizi başka faktörden etkilenecektir. Bu faktörler zaman içindeki yaşam deneyimlerini, psikolojik geçmişleri, yaşam ve çalışma ortamlarını ve hatta içinde yaşadığımız sosyal yapıları içerebilir. Bu geçmiş deneyimler, yaşamı tehdit eden durumlarda ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda kalıcı veya kronik ağrısı olan kişilerde ağrıyı artırabilir.

 

Ağrı Yönetimi için Başlıca Etkiler

Ağrı anlayışındaki son değişimin birkaç önemli sonucu vardır. İlk olarak, bir fizyoterapistin yaklaşma şeklini değiştirir. Geçmişte, birçok sağlık hizmeti alanı, tedaviyi hasarlı dokunun iyileşmesine odakladı. Bu yaklaşım, bir yaralanma yaşayan birçok kişiye yardımcı olmasına rağmen, diğerleri, dokunun iyileşmesi için gereken sürenin çok ötesinde süren ağrıyı bildirdi.

 

Ağrıyla ilgili yeni kanıtlara dayanarak, fizyoterapistler bugün yalnızca yaralı dokuya odaklanmayan, aynı zamanda çevre, stres, psikoloji ve durumu etkileyebilecek sosyal hususlar gibi diğer faktörleri de ele alan tedavi ve ağrı yönetimi yöntemlerini kullanıyorlar. Ağrının yönetimine yönelik bu “beyin ve vücut” yaklaşımı, ağrının amacı ve doğasına ilişkin yeni ve gelişen anlayışa yanıt olarak meydana gelen önemli bir değişimdir

 

Nasıl hissettiriyor?

Ağrıyı tanımlamak için genellikle keskin, yanma, bıçaklama veya ağrı gibi farklı terimler kullanırız, ancak acıyı arkadaşlarınızın veya ailenizin hissettiği gibi hissedip hissetmediğinizi bilmek zordur. Ağrı deneyiminiz yalnızca size özel olmakla kalmaz, günden güne ve durumdan duruma değişebilir. Araştırmalar, ağrının değiştirilebileceğini ve çeşitli nedenlerle değişebileceğini gösteriyor.

En son bilim bize 2 önemli gerçeği söylüyor:

 1. Hissettiğiniz ağrının miktarı veya yoğunluğu, olası bir yaralanmanın miktarı veya ciddiyetinin bir göstergesi değildir. Aslında, herhangi bir yaralanma mevcut olmayabilir.
 2. Ağrı deneyimi değişebilir; bugün hissedilen acı yarın hissedilen acı olmak zorunda değildir.

 

Belirti ve bulgular

Ağrınızın benzersiz doğası, fizyoterapistinize onu neden deneyimlediğiniz konusunda bir fikir verebilir. Geleneksel olarak, bir kişinin acı çektiği süre önemli bir göstergedir. Akut (yakın zamanda kazanılmış) ağrı ve kronik (devam eden uzun süreli) ağrı aynı şeyler değildir.

 • Akut ağrı çoğunlukla gerçek doku yaralanmasını veya hasarını yansıtır.
 • Kronik ağrı , doku hasarı veya hasar ile daha az ilişkilidir ve bunun yerine kronik inflamasyon, sinir duyarlılığındaki değişiklikler, duygular, önceki travmatik yaralanma ve beyinde meydana gelen değişiklikler gibi diğer faktörlerle bağlantılıdır.

Aşağıda, hissettiğiniz ağrı türlerinin her biri ile yaşayabileceğiniz belirti ve semptomların genel bir açıklaması yer almaktadır. Bununla birlikte, bu terimlerin tıp uzmanlarının ağrıyı sınıflandırmasına yardımcı olmasına rağmen, ağrıya neden olan mekanizmaları tanımlamadıklarını belirtmek önemlidir.

Akut Ağrının Başlangıç ve Belirtileri

Ağrınız akut ise, şunları hissedebilirsiniz:

 • 3 aydan kısa bir süre için
 • Yerel olarak yaralı bir bölgede
 • Yaralı bölgede şişlik, sıcaklık ve kızarıklık ile birlikte
 • Bir yaralanma veya belirli bir olayla ilgili
 • Yaralı doku provoke edildiğinde veya tehlikeye girdiğinde artar ve ağrıya neden olan faktör ortadan kaldırıldığında azalır;
 • Örnek: Omzunuzda şişmiş veya yaralanmış bir tendonunuz varsa, kolunuzu yukarı hareket ettirirken ağrı hissedebilirsiniz. Kolunuzu tendonu konumlandırarak kolunuzu hareket ettirdiğinizde, ağrı genellikle düzelir veya en azından önemli ölçüde azalır.

Kronik Ağrının Başlangıç ve Belirtileri

Kronik ağrı yaşıyorsanız, şunları hissedebilirsiniz:

 • 3 aydan uzun süren ağrı
 • Doku hasarı veya yaralanmasının sonucu olmayan mevcut ağrı
 • yaygın ağrı
 • Genellikle önceden tahmin edilemeyen ve belirli bir hareket veya aktivite ile tutarlı bir şekilde ilişkilendirilemeyen ağrı
 • En ufak ağrı tetikleyicilerine bile aşırı duyarlılık
 • Depresyon, korku veya kaygı gibi psikolojik faktörlerin eşlik ettiği ağrı

 

Nasıl Teşhis Edilir?

Diğer hastalıklardan veya sağlıkla ilgili problemlerden farklı olarak, ağrıyı teşhis etmek için tek bir yöntem yoktur. Fizyoterapistiniz, ağrınıza belirli bir fiziksel sorunun neden olup olmadığını belirlemek için sorular soracaktır. Fizyoterapistiniz şunları sorabilir:

 • Ne zamandır ağrın var?
 • Nasıl başladı?
 • Ağrı nerede bulunur?
 • Acıyı ne zaman yaşıyorsunuz?
 • Ne tür etkinlikler onu getiriyor?
 • Gitmesi ne kadar sürer?
 • Acı nasıl “hissettirir”?
 • Ağrıyı daha iyi hissettiren (azaltan) ne olabilir?
 • 0’dan 10’a kadar bir ölçekte, şu anda ne kadar acı çektiğinizi değerlendirebilir misiniz?
 • Sizce ağrıya neden olan nedir?
 • Geçmiş tıbbi geçmişiniz nedir?

 

Fizyoterapistiniz ayrıca ağrının günlük yaşamınızı nasıl etkilediğini belirlemek için bir anket doldurmanızı isteyebilir.

X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme testleri, ağrınıza katkıda bulunan altta yatan herhangi bir tıbbi durumu ekarte etmek için gerekli olabilir. Fizyoterapistiniz bu değerlendirmeler için sizi diğer tıp uzmanlarına yönlendirecektir.

 

NOT: Bu testlerin bulguları, bir kişinin ne kadar acı çektiğini gösteremez.


osteoartrit.jpg

16 Kasım 2021 Fizik Tedavi

OSTEOARTRİT

 • Eklemlerin en sık görülen kronik durumudur.
 • OA herhangi bir eklemi etkileyebilir, ancak en sık dizlerde, kalçalarda, alt sırt ve boyunda, parmakların küçük eklemlerinde ve başparmağın tabanlarında ve ayak başparmağında görülür.
 • Normal eklemlerde hiyalin kıkırdak her kemiğin ucunu kaplar. Hiyalin kıkırdak, eklem hareketi için pürüzsüz, kaygan bir yüzey sağlar ve kemikler arasında bir yastık görevi görür
 • OA’da kıkırdak parçalanır, ağrıya, şişmeye ve eklemi hareket ettirmede sorunlara neden olur. OA zamanla kötüleştikçe, kemikler parçalanabilir ve ‘spur’ adı verilen lezyonlar geliştirebilir.

OA’nın son aşamalarında, kıkırdak yıpranır ve kemik kemiğe sürtünerek eklem hasarına ve daha fazla ağrıya neden olur.

NEDENLERİ

Birincil Osteoartrit

Eklemin doğal yaşlanmasının sonucudur. Yaşlanma ile kıkırdağın su içeriği azalır. Bu nedenle 55-60 yaşları arasındaki kişilerde görülmeye başlar.

İkincil Osteoartrit

Başka bir hastalık veya durumdan kaynaklanır

Obezite

Tekrarlanan travma

Eklem yapılarına ameliyat sonucu

Doğuştan anormallikler

Gut

Şeker hastalığı

Diğer hormon bozuklukları

 

SEMPTOMLAR

Osteoartrit semptomları genellikle yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir.

Ağrı:  Etkilenen eklemler hareket sırasında veya sonrasında acıtabilir.

Sertlik: Eklem sertliği en çok uyandıktan sonra veya hareketsiz kaldıktan sonra fark edilebilir.

Hassasiyet: Ekleminiz, üzerine veya yakınına hafif bir baskı uyguladığınızda hassasiyet hissedebilirsiniz.

Esneklik kaybı: Ekleminizi tam hareket açıklığı boyunca hareket ettiremeyebilirsiniz.

Çıtırtı hissi: Eklemi kullandığınızda kemik kemiğe sürttüğünden dolayı çatırtı duyabilirsiniz.

Kemik çıkıntıları: Sert yumrular gibi hisseden bu ekstra kemik parçaları, etkilenen eklem çevresinde oluşabilir.

Şişme: Bu, eklem çevresindeki yumuşak doku iltihabından kaynaklanıyor olabilir.

 

RİSK FAKTÖRLERİ

Yaş: Osteoartrit riski yaşla birlikte artar.

Cinsiyet: Kadınların osteoartrit geliştirme olasılığı daha yüksektir, ancak nedeni açık değildir.

Obezite: Ekstra vücut ağırlığı taşımak, osteoartrite çeşitli şekillerde katkıda bulunur ve ne kadar ağır olursanız, riskiniz o kadar artar. Artan ağırlık, kalçalarınız ve dizleriniz gibi ağırlık taşıyan eklemlere stres ekler. Ayrıca yağ dokusu, eklemlerinizin içinde ve çevresinde zararlı iltihaplanmalara neden olabilecek proteinler üretir.

Eklem Yaralanmaları: Spor yaparken veya bir kaza sonucu meydana gelenler gibi yaralanmalar, osteoartrit riskini artırabilir.

Eklemde Tekrarlanan Stres:  İşiniz veya oynadığınız bir spor, bir eklem üzerinde tekrarlayan bir stres yaratırsa, o eklemde sonunda osteoartrit gelişebilir.

Bazı Metabolik Hastalıklar: Bunlar, diyabet ve vücudunuzda çok fazla demir bulunan bir durumu (hemokromatoz) içerir.

Ayrıca D vitamini eksikliği de osteoartrit gelişimine katkı sağlamaktadır.

 

TEDAVİ VE ÖNLEMLER

Yaşam tarzı değişiklikleri ve hareket modifikasyonları  (kilo kaybı ve egzersiz gibi) ve tedavinin temelini oluşturur.

 • Diz ve kalça osteoartriti olanlarda orta derecede egzersiz ağrı ve fonksiyon açısından faydalı olabilir. Bu egzersizler haftada en az üç kez fizyoterapist gözetimi ile yapılmalıdır.
 • Vücudunun alt yarısında artriti olan bireylerde pozisyon duyusu, denge ve güç bozukluklarını ele almak için yürüme ve denge eğitimi önerilebilir çünkü bunlar yaşlı bireylerde daha yüksek düşme oranına katkıda bulunabilir.
 • El osteoartriti olan kişiler için egzersizler, el işlevini iyileştirmek, ağrıyı azaltmak ve parmak eklem sertliğini hafifletmek için faydalar sağlar.
 • Ağrı yönetimi için fizyoterapistinizin uygulayacağı , sertliği gidermek için sıcak veya soğuk , kas spazmlarını ve ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca bir başka öneri olarak TENS uygulamsı yapılabilabiliyor
 • Kalça ve diz osteoartriti olan kişilerde suda egzersiz, ağrı ve sakatlığı azaltabilir ayrıca kısa vadede yaşam kalitesini artırabilir.
 • aerobik ve yürüme gibi terapötik egzersiz programları, diz osteoartriti olan kişiler için program bittikten sonra 6 aya kadar ağrıyı azaltır ve fiziksel işlevi iyileştirir.

ust-ekstremite-ve-el-rehabilitasyonu.jpg

16 Kasım 2021 Fizik Tedavi

Üst Ekstremite ve El Rehabilitasyonu

Kişisel bakım, iş ve boş zaman aktiviteleri üst bedeninizi ve ellerinizi kullanmayı gerektirir. Yaralanma, hastalık ve doğuştan gelen durumlar fonksiyon kaybına neden olabilir. Son derece yetenekli ve uzmanlaşmış fizyoterapistler ile rehabilitasyon, iyileşmenizi en üst düzeye çıkarmanıza ve üretken bir hayata geri dönmenize yardımcı olabilir.

Gelişmiş çalışma ve deneyim sayesinde omuz, dirsek, önkol, bilek ve el rahatsızlıklarının tedavisinde fizyoterapistler uzmanlaşmış sağlık çalışanlarıdır. Günlük aktiviteleri gerçekleştirmenize yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş rehabilitasyon planları oluşturuluyor.

 Üst ekstremite ve El  Rehabilitasyonundan  Ne Beklemeli?

Şunlar için tedavi sağlıyoruz:
 • Artrit
 • Karpal tünel, periferik sinir sıkışma sendromları
 • Konjenital (doğuştan) bozukluklar
 • Kırıklar, çıkıklar, eklem burkulmaları
 • Sinir yaralanmaları
 • Aşırı kullanım yaralanmaları
 • Ameliyat sonrası rehabilitasyon
 • Tendon yaralanmaları
 • Tenisci dirseği
 • tendinit gibi birçok yaralanma çeşitleri vardır.

Terapistiniz size yardımcı olmak için çeşitli tedaviler kullanır.

Üst Ekstremite ve El için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon şunları içerebilir

 • Akut veya kronik ağrının yönetimi
 • Konumlandırmak, hareketsiz kılmak, korumak ve işleve yardımcı olmak için ortez önerimi
 • Günlük yaşam duruşları, vücut mekaniği ve ergonomi konularında eğitim ve öğretim
 • Uyarlanabilir ekipman kullanımı ve enerji tasarrufu ilkeleri de dahil olmak üzere, iş yapma şeklinizi nasıl değiştireceğiniz konusunda eğitim ve öğretim
 • Skar yönetimi
 • Sinir yaralanmasından sonra duyarsızlaştırma veya duyusal yeniden eğitim
 • Hareket aralığını ve gücü geliştirmek için özel bir ev egzersiz programı

 


boyun-agrisi.jpeg

14 Ekim 2021 Genel

BOYUN AĞRISI

▪ Boyun ağrısı, bel ağrısından daha az görülmekle birlikte özellikle inaktif yaşam koşulları nedeniyle son yıllarda gittikçe artan oranlarda görülmektedir.

▪ İnsanların yaklaşık %70’i hayatlarında en az bir kez boyun ağrısı ile karşılaşırlar.

▪ Erişkin populasyonun yaklaşık %10’u en az bir kez boyun ağrısından yakınmaktadır

▪ Bel ağrılarına benzer bir prevelansa sahiptir fakat iş,  zaman kaybı ve nörolojik etkilenim  daha az görülür.

▪ En sık olarak boyun ağrısı şeklinde görülmekle birlikte uzuv ağrılarına da sebep olmaktadır.

▪ Boyunda en ciddi yaralanmalar ve yırtıklar C4 ve C7 arasında görülür.

BOYUN AĞRILARININ EN SIK NEDENLERİ

➢  Boyun bölgesindeki yumuşak doku yaralanmaları:  Kaslarda kasılma olduğu için boyundaki normal eğrilik azalır, boyun hareketleri ağrılı ve kısıtlı olur

➢   Boyun bölgesindeki herniasyon :  Basının büyüklüğü ve yerine göre boyun ve kol ağrısı, kollarda kuvvetsizlik ve his kaybı görülür

➢   Whiplash Sendromu, Yaralanmalar genellikle duran arabaya arkadan, yandan ve önden çarpmalar sonucunda oluşabileceği gibi spor yaralanmaları ve trafik kazalarında görülür.

➢   Romatizmal hastalıklardır : Fibromiyalji : Hastalar yoğun boyun ve sırt ağrılarıyla sabahleyin yorgun uyanmaktan, bitkinlikten, kol ve bacaklarda şişlik hissinden ve baş ağrılarından yakınırlar.

Özellikle stres boyun kaslarında kasılmaya neden olur ve boyun ağrısı, baş ağrısı ortaya çıkar

▪ Boyun ağrısı sıklıkla baş ağrısı ve omuz kuşağı ağrıları, servikal ve üst torasik kasların spazmı ile birliktedir.

▪ Günlük yaşam aktivitelerindeki fiziksel stresler, statik postürün sürdürülmesi ve uyku alışkanlıkları boyun ağrısına sebep olabilmektedir .

▪ Yüksek veya alçak yastık kullanımı, yüzükoyun yatış pozisyonları, başın önde olduğu pozisyonların kullanılması boyun ağrılarını tetikleyebilir.

 

BOYUN AĞRISININ TEDAVİSİ

Fizik Tedavi : Fizyoterapist size doğru duruş, hizalama, boyun kaslarını ve bağlantılı yapıları  güçlendirecek ve esneticek egzersizleri öğretir, ağrınızı hafifletmek ve tekrarını önlemek için ısı, buz, elektrik stimülasyonu ve çeşitli tedavi yöntemlerini kullanabilir.

Vücutta duruş değişiklikleri için önerilerde bulunur;

 • Mesleğinizle alakalı günlük duruş alışkanlığınız,
 • Omuzların sıklıkla öne yuvarlaklaşması
 • Omuzda çanta kullanma alışkanlığı düzenlenmesi,
 • Uyurken küçük bir yastık kullanımı

Boyunluk (cervikal collar ) : Yeni gelişmiş akut boyun ağrılarında kullanılabilir.

 Sıcak soğuk uygulamalar : Soğuk paket uygulamaları, ödem ve iltihabi reaksyonu azaltır.

           Sıcak uygulamalar ise, kası gevşetir

Elektroterapi uygulamaları :

▪ Ağrıyı azaltmak amacıyla özellikle ağrılı noktalara uygulanan TENS en etkili elektroterapi modalitelerinden biridir.

Fizyoterapistin göstereceği ev egzersizleri : Fizyoterapist gerekli müdahaleleri yaptıktan sonra ev egzersizini öğretir ve ayna karşısında kendisini gözlemleyerek yapması istenir.


© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker