Skip links

Uyku Apnesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi, uyku sırasında solunum bozukluğundan kaynaklanan bir durumdur. Uyku apnesi sorunu bulunan kişilerde uyku esnasında solunum durmaları veya düzensiz solunum görülür. Bu durum hastalığın şiddetine göre farklılık gösterebilir. Burada önemli olan nokta ise saatte ki solunumun durma sayısıdır. Uyku apnesi bulunan kişilerde gece boyunca solunum sorunları görülebilir. Her ne kadar uyuyan kişi bu durumu fark etmese de çevresi tarafından gözlemlenebilir.
Uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerin en sık duyduğu cümleler “nefesin kesiliyor, nefes alırken zorlanıyorsun, tıkanıyorsun” şeklindedir. Aynı şekilde kişinin kendisinde de sorunlar görülebilir. Örneğin, geceleri sürekli uyanma, uyandığında baş ağrısı, yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra en sık görülen sorun ise şiddetli horlamalardır.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesinin genel olarak tanımını yaptıktan ve belirtilerinden bahsettikten sonra bu konuyu detaylandırabiliriz. İnsan sağlığı için uyku oldukça önemlidir. Kaliteli bir uykunun alınmaması halinde mental ve fiziksel yorgunluk ortaya çıkar. Bununla beraber metabolik bozukluklar görülebilir. Uyku apnesi yaşayan kişilerde en sık görülen durumlar şunlardır:

  • Uykusuzluk,
  • Konsantrasyon bozuklukları
  • Depresyon,
  • Kalp hastalıkları,
  • Hipertansiyon,
  • Obezite

Bir diğer konu ise çocuklarda görülen uyku apnesidir. Çocuklarda bademcik ve geniz eti bulunması sonucunda uyku apnesi riski artmaktadır. Bununla beraber çocuğun gelişimi tamamlanamıyor ve genel olarak hayat standartları düşüyor. Bu yüzden çocuklarda ihmal edilmemelidir. Son olarak uyku apnesi daha çok erkeklerde görülmektedir.

Uyku Apnesi Evreleri

Uyku apnesini hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 ana gruba ayırabilir. Bu sınıflandırma yapılırken hastanın saatteki solunum durması baz alınır. Saatteki solunum durması 5-15 arası hafif, 15-30 arası orta ve 30 ün üzeri şiddetli olarak görülmektedir. Hafif uyku apnesi grubu olan kişilerin çevresi tarafından durumun fark edilmesi çok daha zordur.

Leave a comment

AnaSayfa
Tel
Harita