Skip links

Udi hindi bitkisinin 11 Önemli Faydası

Birçok bitki, cilt ve saç sağlığının yanında genel vücut sağlığı bakımından da önemli faydalar sahiptir. Bunlardan biri de udi hindi bitkisi olup, sağlık bakımından birçok önemli faydası bulunmaktadır. Peki, udi hindi bitkisinin faydaları nedir?
Kutsi bahri adıyla da tanınan udi hindi, şifa kaynağı bitkilerden biridir. Doğal tedavi yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bu bitki, oldukça güçlü etkilere sahiptir. Özellikle Doğu Asya bölgesinde bol miktarda yetişmekte olan bir ağaçtan elde edilen bitki, Çin’de daha fazla görülmektedir. Ülkemizde de kısmen yetişen bitki, genellikle Türkiye’de süs ağacı olarak kullanmaktadır. Ancak bu bitkinin faydaları hakkında bilgi sahibi olan kişiler, bitkinin faydalarından sıklıkla yararlanmaktadır.
Güzel koku yapımında da kullanılan udi hindi bitkisi, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılan bitkiler arasında bulunmaktadır.

Udi hindi bitkisinin faydaları nedir?

 • Enfeksiyonlara karşı faydalıdır

Özellikle toz haline getirilmiş udi hindi bitkisinin balla karıştırılarak tüketilmesi halinde, muhteşem bir antibiyotik özelliği kazanmaktadır. Bu özellik sayesinde enfeksiyonlarla mücadele etmeden önemli bir yere sahiptir.

 • Vücuttan mikropları atar

Antioksidan özelliği bulunan bitki, farklı şekillerde düzenli bir şekilde kullanılması halinde, vücuttan mikropların atılmasında oldukça yararlı olmaktadır.

 • Yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelir

Vücuttan antioksidanların atılmasını sağlayarak, bitkinlik ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara oldukça iyi gelmektedir. Özellikle bal ve limon ile tüketilmesi halinde, vücudun daha dinç olmasına yardımcı olarak, kronik yorgunluk gibi sorunların ortadan kalkmasına yönelik faydaları bulunmaktadır.

 • İltihaplara iyi gelir

Başta bademcik iltihabı olmak üzere, enfeksiyonların neticesinde ortaya çıkan iltihaplara karşı muhteşem etkileri bulunmaktadır. Bunun yanında soğuk havalarda sık karşılaştığımız burun akıntıları ve burun tıkanıklığı gibi sorunların önüne geçmek için de, bu bitkinin yüzyıllardır kullanıldığı bilinmektedir.

 • Mide ağrıları ve stres

Sakinleştirici özelliği sayesinde, bitki çayı olarak tüketilmesi durumunda mide ağrılarına ve strese karşı önemli ölçüde faydalıdır. Bitkinin stres ve mide ağrılarına karşı faydalı olabilmesi için, düzenli bir şekilde tüketilmesi önemlidir.

 • Ağız kokusunu giderir

Sürekli ağız kokusu problemleri yaşıyorsanız, gün içerisinde bir miktar udi hindi bitkisi çiğneyerek bu sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.
Tabii bunu yaparken dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalayıp ağız bakımının yapılması da, ağız kokusunun giderilmesinde önemli yer tutmaktadır.

 • Baş ağrılarına karşı kullanılır

Bal şerbeti ile birlikte udi hindi tozunu karıştırarak, ılık su ile birlikte tüketmek baş ağrılarına karşı etkili bir çözümdür. Baş ağrılarını her ne kadar anlık olarak geçirmese de, kronik bir şekilde görülen ve uzun süre devam eden baş ağrıları için bitkisel tedavi yöntemleri arasında sıklıkla kullanılır.

 • Cilt sağlığına önemli faydaları vardır

Udi hindi bitkisinin faydaları arasında, cilt sağlığı üzerinde gösterdiği önemli etkiler de, ayrı bir yer tutmaktadır.
Çeşitli karışımların içinde kullanılarak cilde uygulanması halinde, cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine fayda sağlar. Bunun yanı sıra sivilce oluşumu ve var olan sivilcelerin ortadan kaldırılması için de, faydaları olduğu bilinmektedir.
Cilt lekelerine karşı iyi gelen udi hindi bitkisi, bir miktar bal ile karıştırılıp cilde sürüldükten sonra yarım saat bekleyip, ciltten temizlenir. Bu uygulamanın haftada 3 kez tekrar edilmesi halinde, birçok cilt sorunundan kurtulduğunuzu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

 • Egzama sorunları

Udi hindi bitkisinin faydaları arasında, egzama gibi farklı cilt sorunlarına karşı olumlu etkilerine, ayrı bir parantez açmak gerekiyor.
Udi hindi tozunu bir miktar zeytinyağı ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra, egzama bulunan bölgeye sürerek kullanılır. Düzenli bir şekilde bu karışımın kullanılması halinde, egzamanın olumsuz etkilerine karşı oldukça yararlı olduğu bilinmektedir. Ancak egzamanın kesin bir tedavisinin olmaması nedeniyle, hastalığın kesin olarak ortadan kalkacağını söylemek yanlış bir bilgi olacaktır.
Bu karışım sadece egzamanın olumsuz etkilerini azaltmak için, uzun yıllar boyunca kullanılmıştır.

 • Vücut direncini arttırır

Bal ve zencefil ile birlikte karıştırılıp tüketilmesi durumunda, vücut direncini artırmaktadır. Bu sayede vücudun enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı olmasını sağladığı gibi, içerisindeki balın da etkisiyle, kişinin kendisini daha enerjik hissetmesine yardımcı olmaktadır.

 • Cinsel isteği artırır

Kadın ya da erkek olsun fark etmeksizin, udi hindinin faydaları arasında cinsel isteği artırdığı gözlemlenmiştir.
Çeşitli yollarla düzenli bir şekilde bu bitkiyi tüketen kişilerin, cinsel isteklerinin daha yoğun olduğu ve buna sebep olan hormonal dengelerin artış gösterdiği görülmüştür.

Leave a comment

AnaSayfa
Tel
Harita