Skip links

Tırnak mantarı neden olur ?

Tırnak mantar enfeksiyonları daha çok ayak tırnaklarında görülür. Ayak mantarı bulunması: Atlet ayağı denen, ayak parmakları arasında bulunan mantar enfeksiyonu, tırnak mantarı gelişmesine sebep olabilir,

Tırnak mantarı, el veya ayak tırnak ucunun altında beyaz veya sarı bir nokta halinde başlar. Mantar enfeksiyonu ilerledikçe, tırnağın rengi değişmeye kalınlaşmaya ve kenarından kırılmaya başlar. Tırnak mantarı rahatsızlık vermiyorsa tedaviye de gerek olmayabilir. Ancak, tırnak mantarı nedeniyle ağrı duyuluyor, kozmetik rahatsızlığa sebep oluyorsa, tedaviye başlanabilir. Mantar enfeksiyonlarının tedavisi uzun sürer ve başarılı olsa bile bir süre sonra tekrarlayabilir.

Mantar nedir ?

Yaşamaları için güneş ışığı gerekmeyen, mikroskopik ölçütlerdeki canlılar olan mantarlar, ılık ve nemli ortamlarda yaşarlar. Havuz, banyo ve duş gibi yerlerde yaşayan bu canlılar, deri üzerindeki çatlaklardan vücuda girebildiği gibi, tırnak ve tırnak yatağı arasına da yerleşerek enfeksiyona sebep olabilir.

Mantarlar hangi tırnaklarda daha çok görülür ?

Tırnak mantar enfeksiyonları daha çok ayak tırnaklarında görülür. Bunun sebebi, ayak tırnaklarının genellikle karanlık, ılık ve nemli bir ortamda bulunmalarıdır. Mantarlar bu ortamı sevdikleri için, kolayca buralara yerleşirler. Tüm gün ayakkabılar içinde bulunan ayaklar hem deri hem de tırnak mantarı gelişimi için çok uygun bir ortam oluştururlar.
Ayak tırnaklarında mantar gelişiminin diğer bir sebebi de, ayaklardaki kan dolaşımının ellerdeki kan dolaşımına göre daha zayıf olmasıdır. Bu sebeple, mantar enfeksiyonu ile savaş ayaklarda daha zor olmaktadır. Çünkü vücudun bağışıklık sistemini oluşturan savunma hücreleri, kan dolaşımının azlığı nedeniyle ayak tırnaklarına daha az ulaşabilirler.

Tırnak mantarının belirtileri nelerdir ?

Tırnak mantarına tıbbi literatürde “onikomikoz” adı verilir. Bir veya birden çok tırnakta aşağıdaki belirtiler görülür:

  • Tırnaklar kalınlaşır,
  • Tırnak kırılgan hale gelir,
  • Tırnağın şekli bozulur,
  • Tırnak matlaşır,
  • Tırnak altında birikim nedeniyle rengi koyulaşır,
  • Tırnak yatağından ayrılabilir,
  • Tırnaklarda ağrı hissedilebilir,
  • Ayakta koku olabilir.

Tırnak mantarı ile ilgili hangi doktora başvurulmalıdır ?

Yukarıdaki belirtileri olan kişilerin doktora başvurarak tedavi olmalarında fayda vardır. Aile hekimlerinin yanında, tırnak mantarı ile ilgili başvurulması gereken uzman doktorlar cildiyeciler ya da diğer adı ile dermatologlardır.

Tırnak mantarı gelişmesine sebep olan etmenler nelerdir ?

Yaşlılık: Kan dolaşımının zayıflamasına bağlı olarak enfeksiyon riski daha fazladır,
Aşırı terleme: Mantarlara sevdikleri nemli ortamı yaratır,
Cinsiyet: Erkeklerde mantar enfeksiyonu daha sıktır,
Ortamın iklimi: Yaşanan ya da çalışılan ortamın nemli olması mantar enfeksiyonu riskini artırır,
Giysiler: Havalanmayı engelleyen ve teri emmeyen çorap ve ayakkabı giyilmesi riski artıran etmenlerdendir,
Bulaş: Birlikte yaşanan kişide mantar enfeksiyonu olması size de bulaşma riskini artırır,
Ayak mantarı bulunması: Atlet ayağı denen, ayak parmakları arasında bulunan mantar enfeksiyonu, tırnak mantarı gelişmesine sebep olabilir,
Şeker hastalığı: Dolaşım problemlerinin yanında bağışıklık sisteminin de zayıflaması, özellikle şeker hastalarında mantar enfeksiyonlarının gelişme riskini artırır.

Leave a comment

AnaSayfa
Tel
Harita