Yüz Felci (Fasial Paralizi) Nedir?

14 Ocak 2022
yuz-felci-nedir.jpg

Yüz Felci (Fasial Paralizi) Nedir?

Yüzdeki mimik kaslarını besleyen fasial sinir olarak adlandırılan sinirin felç olması halidir. Yüz felcinin en sık görüldüğü yaş aralığı 15-45 yaş aralığıdır. Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı eşittir. Yüz felcine neden olan fasial sinir göz ve ağız etrafı kasları, tükrük bezlerini beslemesinin yanı sıra dilin 2/3 ön kısmının tat duyusunu da besler. Ayrıca dış kulak yolu ve kulak kepçesini de besleyen dalları vardır. Dolayısı ile yüz felci durumunda bu sayılan bölgeler tutulabilir. Hasta kaşlarını kaldıramaz, gözlerini tam kapatamaz. Dudak kenarı hareketsizdir, dişlerini göstermesi istendiğinde simetrik hareket etmez.

Yüz Felci Neden Olur? 

 • Bell paralizisi; yüz felcinin en sık görülen ve nedeni bilinmeyen formudur. Ani gelişir ve yüzün tek tarafındaki kasları etkiler. Herhangi bir nedeni bulunamaz.
 • İnme, yüz felcinin diğer ciddi bir nedenidir. Merkezi sinir sistemi kaynaklıdır ve yüz sinirinde doğrudan bir hasar saptanamaz.
 • Beyin hasarı, beyin kanamaları ve beyin tümörleri gibi merkezi sinir sistemine bağlı nedenler,
 • Beyin ve omuriliği etkileyen MS (Multipl skleroz), guilain barre sendromu gibi rahatsızlıklar sonrası,
 • Doğum travmalarına bağlı konjental paraliziler,
 • Orta kulak enfeksiyonları, kulak kemiği kırıkları,
 • Yüze alınan kesici ve künt darbeler gibi, pek çok nedenle oluşabilmektedir.

Yüz Felcinde Tedavi Nasıl Olmalıdır?

 1. Akupunktur: Yüz felcinde etkinliği pek çok çalışmada gösterilmiş bir tedavi şeklidir. Özellikle erken dönem başlandığında etkinliğin daha da arttığı belirtilmektedir. Kulak akupunktur, vücut akupunkturu ve scalp (kafa cildi) akupunktur olarak tanımlanan tüm akupunktur tipleri yüz felcinde etkili bulunmuştur.
 2. Nöral terapi: Nöral terapi yüz felcinde etkilenen fasial sinirin iletimini kolaylaştırarak, etraf kan dolaşımını arttırarak, otonom sinir sistemini düzenleyerek tedaviye katkı sağlar.
 3. Ozon terapi: Ozon da antioksidan kapasiteyi arttırarak, kan dolaşımını düzenleyerek, kandaki oksijenlenmeyi arttırarak yüz felci tedavisinde kullanılabilir.
 1. Fizik Tedavi: Kalıcı yüz felci olan hastalarda mutlak suretle fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması gerekmektedir. Bu hastalarda tedavi sürecini hızlandırmak amacıyla, yüz kasları egzersizleriyle birlikte masaj önerilmektedir. Hastalarda uygulanacak olan fizik tedavi ve rehabilitasyonun, hastalığın iyileşme sürecine olan katkısı oldukça pozitif bulunmaktadır.

Termal tedavi; (sıcak su torbası, enfraruj) yüzeyel sıcak uygulaması bölgesel kan akımını arttırarak etkili olabilmektedir.

 • Günde 3-5 kez ayna karşısında yüz egzersizleri yapılmalı, ayrıca masaj uygulanmalıdır,
 • EMG, biofeedback, elektrik stimülasyonu, elektroterapi uygulanabilir,

Fizik tedavi cihazları özellikle tedavi edici ultrason ve alçak frekanslı akımlar yüz felci tedavisinde erken dönemlerden itibaren kullanılabilir. Bu cihazlarla ödemin etrafındaki ödemin azaltılması, kan dolaşımının arttırılması, sinir kılıfının onarılmasının kolaylaştırılması mümkündür. Fizik tedavi cihazlarından infrarujun da gözlerin korunarak fasial sinirin çıkış bölgesine uygulanması faydalı olabilir.

 1. Kas stimülasyonu: Felce uğramış yüz kaslarının elektrik uyarımı ile çalıştırılması da fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak yapılan çalışmalar yüz felci yapılan hastalarda erken dönemde başlanan elektrik stimülasyonu uygulamaları ile sinirin iyileşmesi sırasında istenmeyen yönlere doğru filizlendiği ve sinkinezi denen hareket bozukluğuna sebep olduğu bildirilmektedir.

Yüz felci tekrarlayabilen bir durumdur. Tekrarlayan hastalarda 2. veya 3. ataklarda gidişatın ve sonucun daha kötü olduğu, kalıcı araz bırakma ihtimalinin daha fazla olduğu bildirilmektedir. Tüm yüz felci hastalarında akut dönemde nöroloji veya kulak-burun-boğaz klinikleri tarafından takip edilmesi uygundur. Tamamlayıcı tıp yöntemleri olan akupunktur, nöral terapi ve ozon tedavinin mümkün olduğunca erken başlanması hastalığın seyrine olumlu katkı verir. Fizik tedavi yöntemlerinden olan elektrikli kas stimülasyonları için 3 hafta beklenmesi uygundur.

 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker