PRIFORMIS SENDROMU

14 Ekim 2021
priformis-sendromu-1.jpg

PRIFORMIS SENDROMU

Piriformis sendromu (PS), kalçanın iç yan kısmında ve derinde yer alan bant şeklindeki priformis kasından ismini alır. Kalça veya kalça ağrısı gibi semptomların bir kombinasyonu ile karakterize ağrılı bir kas-iskelet sistemi durumudur. Birkaç makalede, piriformis sendromu, yaralı veya tahriş olmuş bir kas gibi, piriformis kasının anormal durumunun neden olduğu siyatik sinir dallarının iltihabı olarak tanımlanır.  PS için sıklıkla kullanılan eş anlamlılar derin gluteal sendrom, ekstraspinal siyatik, cüzdan nöriti vb.dir .

Piriformis sendromu tanısı konan kadınlar daha fazla sayıda ve  kadın erkek oranı 6:1’dir.

Priformis kasının arasından siyatik sinir geçmektedir. Siyatik sinir genellikle pelvisten kasık göbeğinin altından çıkar, ancak birçok konjenital varyasyon olabilir.

 

PRİFORMİS SENDROMU NEDENLERİ

Birincil  piriformis sendromunun, bölünmüş piriformis kası, bölünmüş siyatik sinir veya anormal siyatik sinir yolu gibi varyasyonlarla birlikte anatomik bir nedeni vardır. Piriformis sendromlu hastalar arasında, vakaların %15’inden azında birincil nedenler vardır.

Sekonder piriformis sendromu, makrotravma, mikrotravma, iskemik kitle etkisi ve lokal iskemi gibi hızlandırıcı bir nedenin sonucu olarak ortaya çıkar.

 • Piriformis sendromu en sık (vakaların %50’si) kalçalarda oluşan makrotravmadan kaynaklanır, bu da yumuşak doku iltihabına, kas spazmlarına veya her ikisine birden yol açar ve sinir sıkışmasına neden olur.
 • Priformis’in kas spazmlarına çoğunlukla doğrudan travma, ameliyat sonrası yaralanma, lomber ve sakroiliak eklem patolojileri veya aşırı kullanım neden olur.

 

PS ayrıca bacaklar ve ayaklar, bel ve pelvik bölgelerin değişen biyomekaniği nedeniyle kasların kısalmasından da kaynaklanabilir. Bu, siyatik sinirin sıkışmasına veya tahriş olmasına neden olabilir.

Mikrotravmalar uzun mesafeli yürüyüş veya koşu gibi veya doğrudan baskı gibi piriformis kasının aşırı kullanımından kaynaklanabilir. Bu tür doğrudan sıkıştırmaya bir örnek, sert yüzeylerde oturmanın neden olduğu tekrarlayan bir travma olan “cüzdan nöriti” olarak bilinir.

Diğer nedensel faktörler , siyatik sinir bölünmelerinin anatomik varyasyonları, piriformis kasının anatomik varyasyonları veya aşırı gelişmesi, tekrarlayan travma, sakroiliak artrit ve total kalça replasmanıdır.

 

Priformis Sendromu Şikayetleri

Piriformis sendromlu hastalarda tipik olarak kalıcı ve yayılan bir bel ağrısı, kronik kalça ağrısı, uyuşukluk, parestezi, yürüme güçlüğü ve oturma, çömelme, ayakta durma, bağırsak hareketlerinde ağrı gibi diğer fonksiyonel aktivitelerden oluşan birçok semptom vardır.

 • Ayrıca piriformis sendromu kalçada basınç ile ağrı ve hemen hemen her durumda siyatik bölge üzerinde hassasiyeti olabilir. Kalça ağrısı kalçaya, uyluğun arka yüzüne ve alt bacağın üst kısmına yayılabilir.
 • Priformis sendromu hastalarında bacaklarda şişme ve cinsel işlev bozuklukları da gözlenebilir.
 • Aktivite, uzun süreli oturma veya yürüme, çömelme, bacak bacak üstüne atmak ve piriformis kasının gerginliğini artıran manevralar ile ağrı şiddetlenebilir.
 • Hastaya bağlı olarak, yatarken, diz bükülürken veya yürürken ağrı azalabilir. Ancak bazı hastalar hiçbir pozisyonda ağrıyı tolere edemezler ve sadece yürürken rahatlayabilirler.
 • Bazı hastalar yürürken topallama ve sirtüstü yatarken bacaklarını dışa doğru açma eğilimindedirler.

Priformis Sendromunda Değerlendirme

Doktor tarafından hastanın tam bir nörolojik öyküsü ve fiziksel değerlendirmesi, doğru bir teşhis için esastır. Fiziksel değerlendirme aşağıdaki noktaları içermelidir:

 • lomber omurga, pelvis ve sakrumun yanı sıra herhangi bir bacak uzunluğu uyumsuzluğuna özel dikkat gösteren bir yapısal muayene
 • tanı testleri
 • derin tendon refleks testi, kuvvet ve duyu testi

Priformis Sendromunda Fizik Tedavi

Doktor tarafından tanısı koyulan hastanın ayrıntılı değerlendirmesi egzersiz programı ve koruyucu önlemler için yapılmalıdır.

Akut ve şiddetli ağrı dönemlerinde hastayı çok yormayacak fakat aktifliğini de ihmal etmeyecek şekilde dinlenme önerilmektedir.

Soğuk veya sıcak uygulamalar bölgedeki kan dolaşımını arttırmaya yönelik uygulanabilir.

Özellikle  germe ve egzersiz öncesinde uygulanan soğuk-sıcak uygulamalar egzersizin etkinliğini arttırmaktadır.

Hasta eğitimi priformis sendromunun çözümünde çok önemli ve birincil uygulamadır.

Hastanın bilgilendirilmesinin ardından değerlendirme sonuçlarıda toparlanarak bir egzersiz programı oluşturulur.

Manuel terapi ve osteopatik yaklaşımlardan da yararlanılarak kas veya eklemdeki problemlerin giderilmesi sağlanır.

Miyofasyal gevşetme teknikleri ve priformis kasının yeniden eğitimi fizyoterapi programında önem arz ettiği unutulmamalıdır.

 

Priformis Sendromu Ağrısı İçin Öneriler

 1. Uzun süre oturmaktan kaçının; her 20 dakikada bir ayağa kalkın ve yürüyün,
 2. Araba sürerken ayakta durmak ve esnemek için sık sık durun.
 3. Kalça bölgesine travmayı önleyin ve daha fazla rahatsız edici faaliyetlerden kaçının.
 4. Piriformis sendromunun tekrarını önlemek için günlük germe önerilir.

 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker