Osteoporoz için Fizik Tedavi

14 Ocak 2022
osteoporoz.jpg

Osteoporoz için Fizik Tedavi

 

Osteoporoz, kemiklerin incelmesine ve zayıflamasına neden olan yaygın bir hastalıktır. Her yaştan insanı etkileyebilir. Erkeklerde de görülmesine rağmen, kadınlarda hastalığa yakalanma riski en fazladır. Osteoporoz, 50 yaş ve üzeri Amerikalıların %55’ini etkiler; kadınların yarısı ve erkeklerin dörtte biri, düşük kemik yoğunluğu (osteopeni) veya osteoporozun bir sonucu olarak bir kemiği kıracaktır. İnce kemikler, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 1,5 milyon kırığın nedenidir; Kalça kırıkları tek başına 300.000 hastaneye yatışla sonuçlanır. Düşük kemik yoğunluğunu veya osteoporozu erken teşhis etmek önemlidir, böylece kemik gücünü yeniden oluşturmak ve kırık riskini azaltmak için adımlar atılabilir.

 

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz, düşük kemik yoğunluğu (kemiğin kalınlığı), azalmış kemik gücü ve kemik yapısında bir değişiklik ile karakterize edilen ve kırık riskinde artışa yol açabilen bir kemik hastalığıdır. Yetersiz beslenme, yaşlanma veya osteoporoz geliştiğinde normal kemik yapısı incelir ve gözenekli hale gelir, bu da kemiğin günlük yaşamda uygulanan tipik kuvvetlere dayanma kabiliyetini azaltır. Düşük kemik yoğunluğu ve osteoporozdan kaynaklanan kırıklar ciddi olabilir, ağrıya neden olur ve yaşam kalitesini etkiler.

Kemik canlı dokudur. Normal olarak, bir hücre türü kemiği çıkarır ve başka bir hücre türü, dengeli, devam eden bir süreçte kemik ekler. Osteoporozda, yeterli yeni kemik oluşmadığında ve/veya çok fazla kemik kaybedildiğinde kemikler zayıflar. Bu dengesizlik genellikle kadınlarda menopozun ilk 5 yılında başlar. Bununla birlikte, genellikle çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, romatoid artrit, spina bifida, kistik fibroz veya böbrek hastalığı gibi kemik gelişimini etkileyen hastalıklar nedeniyle erkeklerde ve çocuklarda da ortaya çıkabilir. Steroidler gibi bazı ilaçlar osteoporoz gelişme riskini artırabilir. Pik kemik gelişimi sırasında zayıf olan sporcular da hassastır.

Bir kişinin osteoporoz geliştirme riski altında olmasına neden olabilecek birçok faktör vardır.

 

Osteoporoz için Risk Faktörleri

 

Kontrol edilemeyen riskler şunları içerir:

 • Kadın cinsiyeti.
 • Küçük çerçeve.
 • İlerlemiş yaş.
 • Hormon seviyeleri.
 • Predispozan tıbbi durumlar.

Kontrol edilebilir riskler şunları içerir:

 • Sigara içiyor.
 • Aşırı alkol alımı.
 • Hareketsiz yaşam tarzı.
 • Aşırı kafein alımı.
 • Ağırlık taşıyan egzersiz eksikliği.
 • İlaçlar (örneğin, steroidler, heparin).
 • Sağlıksız.
 • Düşük ağırlık.
 • Kalsiyumdan fakir beslenme.
 • Düşük D vitamini seviyeleri.

Nasıl hissettiriyor?

Osteoporoz “sessiz” olabilen bir hastalıktır. Bir kırık oluşana kadar herhangi bir dış semptom olmayabilir. Orta yaşlı veya daha büyükseniz, boy kaybı veya kambur görünümü fark edebilirsiniz . Ayrıca kürek kemikleriniz arasında veya pelvis tepesinin üzerinde ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz.

Düşük kemik yoğunluğuna sahip kişilerde günlük hayatta, ayakta yüksekten düşme ile kalça veya el bileği kırılması, pencere açarken veya sarılma sırasında kaburga kırılması gibi sağlıklı kemiklere sahip kişilerde meydana gelmeyen kırıklar yaşayabilir, ya da kaldırımdan çıktıktan sonra ayak bileğini kırmak. Bunlara kırılganlık kırıkları denir ve kemik hastalığı için kırmızı bayraktır. Omurga kompresyon kırıkları, özellikle üst sırt veya torasik omurgadakiler (boyun ile alt sırt arasındaki alan), en sık görülen kırıklardır ve bunu kalça ve bilek kırıkları takip eder.

 

Nasıl Teşhis Edilir?

Ailenizde genetik geçiş varsa ve osteoporoz belirtileri hissediyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Osteoporoz en iyi, kemik yoğunluğunu ölçen DXA adı verilen hızlı ve ağrısız özel bir X-ışını ile teşhis edilir. Sonuçlar, T-skorları ve Z-skorları kullanılarak rapor edilir.

Osteoporoz için fizik tedavi ve rehabilitasyon ekibimiz, kadınları ve erkekleri osteoporozlarını nasıl yönetecekleri konusunda uzmanlaşmıştır . Bu yaklaşım, kemik ve omurga sağlığınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yaralanma ve komplikasyon riskinizi en aza indirmenize yardımcı oluyoruz.

Osteoporoz kemikleri zayıflatır ve kırılma olasılığını artırır. Osteoporotik kemikler yürümede veya günlük aktiviteleri gerçekleştirmede zorluğa neden olabilir. Bu kemikler genellikle bağımsızlık kaybına yol açar.

Hem kadınlar hem de erkeklerde osteoporoz gelişebilir. Egzersiz, osteoporoz tedavisinin önemli bir parçasıdır. Bazı egzersizler kemikleri güçlendirmeye yardımcı olurken bazıları bedeninizin ihtiyacı olan kas kuvvetine ulaşmanızı sağlar. Doğru egzersiz türlerini yapmak ve sizi daha fazla yaralanma riskine sokabilecek egzersizlerden kaçınmak önemlidir.

Düşmeleri önlemeye yardımcı olmak için günlük yaşam aktivitelerinizi ve yaşam tarzınızı düzenlemenize yardımcı olmak için detaylı değerlendiriyoruz.

 

Osteoporoz için Fizik Tedavi Teknikleri

Osteoporoz tedavisi için eğitilmiş fizyoterapistler tedavi planınızı kişiselleştirir. Amacımız, bedeninizdeki kasları ve kemikleri kuvvetlendirmek, osteoporozunuzu kendi başınıza yönetmenize yardımcı olmak ve komplikasyon riskinizi en aza indirmektir.

 

Tedaviler şunları içerir:

 • Yaralanma riskinizi azaltmak ve bağımsız kalmanıza yardımcı olmak için kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendiren kapsamlı bir egzersiz programı geliştirmek
 • Eğilme ve kaldırma dahil olmak üzere günlük aktiviteleriniz için uygun vücut hareketlerini öğretmek. Bu hareketler, omurganızda kambur duruş veya başka nedenlerle olan kompresyon kırıkları riskinizi azaltır.
 • Düşme ve kemik kırılma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak bir program geliştirmek ve dengenizi değerlendirmek
 • Duruşunuzu iyileştirmek ve öne eğik bir duruşun gelişmesini, dizlere gereksiz yüklenmeyi veya kötüleşmesini önlemek
 • Osteoporozunuzu kendi başınıza yönetebilmeniz için egzersiz programınıza evde nasıl devam edebileceğinizi önermek

Osteoporoz için Fizik Tedaviden Ne Beklemeli?

 

Doktorunuz sizi fizik tedaviye yönlendirdiğinde şunları bekleyebilirsiniz:

 • Gücünüzü, duruşunuzu, dengenizi ve hareketliliğinizi değerlendirmek için bire bir değerlendirme
 • Bir fizyoterapist tarafından verilen osteoporoz yönetimi bilgilendirmesi. Osteoporoz hastaları için doğru olan vücut mekaniği, duruş ve egzersizler konusunda sizlere yardımcı oluyoruz.
 • Kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı geliştirmenize veya dengenizi güvenli bir şekilde ele almanıza yardımcı olacak bire bir fizik tedavi seansları sağlıyoruz.

Sağlıklı kemik, sağlıklı bir yaşam tarzı yoluyla inşa edilir ve korunur. Fiziksel terapistiniz, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için size özel egzersizler öğretecektir.

 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker