Osteoartrit İçin Egzersiz ve Fizik Tedavi

13 Mart 2022
osteoartrit.jpg

Osteoartrit İçin Egzersiz ve Fizik Tedavi

Osteoartrit, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen artritin en yaygın şeklidir. Kemiklerin uçlarını yastıklayan koruyucu kıkırdak zamanla aşındığında oluşur. Osteoartrit, zamanla kötüleşen ve sıklıkla kronik ağrıya neden olan dejeneratif bir hastalıktır. Osteoartrit herhangi bir ekleme zarar verebildiği gibi, bozukluk en sık el, diz, kalça ve omurganızdaki eklemleri etkiler.   Eklem ağrısı ve sertliği, günlük işleri zorlaştıracak kadar şiddetli hale gelebilir.

Osteoartrit semptomları genellikle yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. Osteoartrit belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Ağrı: Etkilenen eklemler hareket sırasında veya sonrasında zarar görebilir. Bu da bölgede ağrıya sebep olabilir.
 • Sertlik: Eklem sertliği en çok uyandıktan sonra veya hareketsiz kaldıktan sonra fark edilebilir. Gün içerisinde esnemelerle ve hareketlerle bu sertliği en aza indirebiliriz.
 • Hassasiyet: Ekleminize veya yakınına hafif basınç uyguladığınızda eklem bölgenizde hassasiyet hissedilebilir.
 • Esneklik kaybı: Ekleminizi tüm hareket aralığında hareket ettiremeyebilirsiniz.
 • Şişme: Bunun nedeni eklem çevresindeki yumuşak doku iltihabı olabilir.
 • Krepitasyon (çıtırtı sesi): Eklem hareketleri sırasında ses duyulması.

 

Bu gibi şikayetler zamanla ve yavaş yavaş ortaya çıkarak eklemin kullanımını ve gündelik yaşam kalitesini git gide kötüleştirir.

 

Osteoartrit riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaşlılık; Yaşla birlikte osteoartrit(kireçlenme) riski artar.
 • Cinsiyet; Menopoz döneminden sonra hormonal değişiklikler sonucunda kemik yapısındaki değişimler osteoartrit (kireçlenme) riskini arttırır.
 • Eklem yaralanmaları; Spor yaparken veya kaza sonucu meydana gelen yaralanmalar, osteoartrit riskini artırabilir. Yıllar önce meydana gelen ve görünüşte iyileşmiş olan yaralanmalar bile osteoartrit riskinizi artırabilir.
 • Eklem üzerinde tekrarlanan stres; İşiniz veya yaptığınız spor bir eklem üzerinde tekrarlayan stres yaratıyorsa, o eklem sonunda osteoartrit geliştirebilir.
 • Genetik; Bazı insanlar osteoartrit geliştirme eğilimini genlerinden alır.
 • Kemik deformiteleri; Bazı insanlar hatalı biçimlendirilmiş eklemler veya kusurlu kıkırdak ile doğarlar.
 • Bazı metabolik hastalıklar; Örneğin diyabet ve vücutta fazla biriken demir.

 

Eklemlerinizi korumak için ne gibi önlemler alınabilir?

 • Vücut farkındalığınızı hep koruyun ve dik durmaya çalışın. Dik duruş eklem sağlığı açısından en önemli pozisyondur.
 • Masa, tezgah gibi eşyalarınızın yüksekliklerini öne eğilmenize gerek kalmayacak şekilde ayarlayın.
 • Alçak sandalye yerine yüksek sandalye veya sallanan sandalye tercih edin.
 • Ağırlık kaldıracağınız zaman kaldıracağınız yükü kendinize en yakın pozisyondan alarak kendinize göre uyarlayabilirsiniz.
 • Yerden bir eşya alacağınız zaman hem dizlerden hem kalçadan eğilmeye özen gösterin.

 

Osteoartrit için tedavi yöntemleri nelerdir?

 • Osteoartrit için koruyucu önlemler; yaşam standartlarını daha iyi hale getirmek için yukarda bahsettiğimiz çeşitli önlemler alınabilir. Şikayetleri en aza indirebiliriz.
 • Fizik tedavi; Sistemik yan etkilerin hemen hemen hiç olmamasından kaynaklı olarak fizik tedavi osteoartrit yani kireçlenme için en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Fizik tedaviyle birlikte eklemlerde oluşan sertlikler azalır, hareket limitasyonu en aza indirilir, ağrılar giderilir, ödem varsa giderilir, kaslar güçlendirilir ve tekrardan esnekliğine kavuşturulur.
 1. Egzersizin önemi; egzersiz hem eklem çevresi kaslarınızı kuvvetlendirir hem o kasların esnekliğini arttırır hem de o ekleme binen yükü en aza indirmeye yardımcı olur. Osteoartriti olan bireylerin yaşam kalitesini en yüksek seviyede tutmasına yardımcı olur. Eklem üzerindeki yükü ve gerilimi azaltmasına yardımcı olur.

Son yapılan araştırmalara göre osteoartritli bireylere en iyi gelen egzersiz türünün aerobik egzersiz olduğu söyleniyor. Önerilen egzersizler yürüme, bisiklet, statik bisiklet, yüzme, dans, havuz egzersizleri diğer egzersiz türlerine göre daha az eklem gerilimine maruz bırakırlar ve aynı zamanda kilo verimi için de uygun egzersizler oldukları için dize binen yükü iyice azaltırlar.

Suyun kaldırma kuvvetine bakacak olursak yüzme ve çeşitli su egzersizleri eklemlere en düşük gerilimi verecektir.

Her türlü egzersizin başında ısınmayla başlanmalı sonunda ise germe egzersizleriyle bitirilmelidir.

Mevcut durumunuza en uygun egzersiz reçetesini fizyoterapistiniz sizler için hazırlayacaktır.

 1. Sıcak-Soğuk uygulamaları:

Soğuk uygulamaları genellikle ödem ve ağrı kontrolü için uygulanır. Bölgedeki dolaşım bozukluğunu azaltmak için soğuk uygulama yapılabilir.

Sıcak uygulamaları ise egzersizden önce kasları gevşetme smacıyla uygulayabiliriz. Sıcak su torbaları, sıcak havlular ve sabah alınan sıcak suyla duş eklem katılığını açmaya birebirdir.

 1. Elektroterapi; Özellikle TENS ve US bölgedeki ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.
 2. Kaplıca tedavisi; Termomineral suların ve sıcak suyun uzun süreli uygulanması sonucu kaslarda ve eklem bağlarında gevşeme ve rahatlama sağlanır.
 • İlaç tedavisi: Sistemik ilaç tedavileri, eklem içi ilaç tedavileri ve eklem içi kortizon enjeksiyonu olmak üzere üçe ayrılır.
 1. Sistemik ilaç tedavisi olarak genel ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir veya romatizma ilaçları
 2. Eklem içi ilaç tedavisi olarak bilinen eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları uygulandığında eklemler arasındaki sürtünmeyi azaltarak kıkırdak oluşumunu arttırdığı bilinmektedir. Kısa dönemde hiyalüronik asit hızlı bir ağrı kesici etki yaratmaz. Sıcaklık artışı, ödem, ağrı gibi reaksiyonlar gözlenebilir. Enjeksiyon sonrası 2 gün boyunca dize fazla yüklenmemenizde fayda vardır. Uzun dönem etkileri olarak hiyalüronik asit ağrı kesici ödem giderici olarak görev görür. 6-10 aya kadar etkisini sürdürebilir. Herkeste işe yaralayabilir.
 3. Kortizon uygulaması hafif ve orta düzey osteoartritli ekleme uygulanırsa ordaki kireçlenmeyi arttırabilir. 3’ten fazla uygulanması kemik erimesine yol açar. İleri düzeyde 2-3 kez uygulandığında geçici bir süreliğine ağrıyı giderdiği ortaya çıkmıştır.
 • Cerrahi uygulamalar

Hastalar medikal ve fizik tedaviye cevap vermemişlerse son çare olarak genellikle cerrahi uygulaması yapılır. Bunlar artroskobik tedavi, eklem yıkama, osteotomi, artroplasti diye ayrılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker