Omuz Sıkışma Sendromu için Fizik Tedavi Rehberi

16 Kasım 2021
omuz-sikisma-sendromu.png

Omuz Sıkışma Sendromu için Fizik Tedavi Rehberi

Omuz sıkışma sendromu, rotator manşet tendonlarının kronik, tekrarlayan sıkışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlara biseps tendonunun uzun başı, bursa veya omuzdaki bağlar dahildir. Bu sıkışma ağrı ve hareket problemlerine neden olur. Omuz yaralanması da bu duruma neden olabilir. Tekrarlayan baş üstü kol hareketleri yapan kişilerde omuz sıkışması gelişme riski en fazladır. El işçileri ve sporcular (halterciler, voleybolcular veya beyzbol atıcıları gibi) arasında daha sık görülür. Kötü duruş da gelişimine katkıda bulunabilir. Tedavi edilmezse, omuz sıkışması, rotator manşet yırtılması gibi daha ciddi durumlara yol açabilir. Fiziksel terapistler, omuz sıkışma sendromu olan kişilerde ağrıyı azaltmaya ve omuz hareketini ve gücünü artırmaya yardımcı olur.

 

Omuz Sıkışma Sendromu Nedir?

Omuz sıkışma sendromu, omuzdaki tendonlar, bağlar veya bursalar tekrar tekrar sıkıştırıldığında veya “çarptığında” gelişir. Bu ağrı ve hareket problemlerine neden olur. Omuz adı verilen üç kemikten oluşur:

 • Humerus (üst kolun uzun kemiği).
 • Skapula (omuz bıçağı).
 • Klavikula.

 

Omuz sıkışma sendromu “subakromiyal” sıkışma sendromu olarak da adlandırılabilir. Rotator manşet tendonu ve bursa, akromiyonun (omuzun ucundaki kemikli, yumru benzeri bir çıkıntı) altına oturur. Zamanla, bu dokular akromiyonun altında sıkışabilir veya sıkışabilir:

 • Rotator manşet tendonları. Bu tendonlar genellikle bu durumdan en çok etkilenenlerdir.
 • Biseps tendonunun uzun başı.
 • Ligamentler.
 • Bursa (kemik akromiyon ve rotator manşet tendonu arasında bir yastıklama sağlayan sıvı dolu bir kese.

Sıkıştırma ve mikrotravma tendona zarar verdiğinde sıkışma semptomları da ortaya çıkabilir.

 

Nasıl hissettiriyor?

Omuz sıkışma sendromu olan kişiler şunları yaşayabilir:

 • Başa, vücudun arkasına veya yana doğru uzanma gibi hareketlerde zayıflık ile sınırlı omuz hareketi.
 • Kolun yukarıya, yana ve vücudun yanında hareket ettirilmesinde omuz ağrısı.
 • İlgili tarafta uyumaya çalışırken ağrı ve rahatsızlık.
 • Fırlatma hareketleri ve diğer dinamik baş üstü hareketlerle ağrı.

 

Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuzun yönlendirmesi ile bir X-ışını veya MRI, omuz sıkışma sendromunu tanımlamaya yardımcı olur. Ayrıca rahatsızlığınıza neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmeye de yardımcı olurlar. Bir fizyoterapiste görünmeden önce doktorunuz sizi bu testlerden birine sevk edebilir.

Fizyoterapistiniz kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır. Durumunuzun veya yaralanmanızın derecesini değerlendirecekler ve buna katkıda bulunabilecek faktörleri belirleyeceklerdir. Omuz sıkışma sendromu, tek bir yaralanmanın sonucu olabilir. Ancak omuz bölgesinde tekrarlayan tahrişe bağlı olarak zamanla gelişmesi çok daha olasıdır.

Fizyoterapistiniz, durumunuz hakkında bilgi toplayarak başlayacaktır. Bu, demografik bilgileri, sağlık geçmişinizi ve yaralanmanızı  içerecektir. Örneğin

 • Yaralanmanız nasıl oldu?
 • Mevcut semptomlarınız nelerdir? Tipik bir gün içinde değişiyorlar mı?
 • Ağrınız varsa ağrınızın yeri ve şiddeti nedir? Ağrınız gün içinde değişiyor mu?
 • Yaralanmadan sonra yapamadığınız veya tamamlamakta zorlandığınız herhangi bir aktivite var mı?

Belirtilerinizi daha da kötüleştiren veya iyileştiren herhangi bir aktiviteyi not edeceklerdir.

Bu bilgi fizyoterapistinizin durumunuzu daha iyi anlamasına yardımcı olur ve fizik muayenenizin gidişatını belirler. Fizik muayene değişebilir, ancak çoğu zaman görüşme sırasında hareketleri gözlemleyerek başlar. Semptomlarınızın bölgesini ve semptomlarınız başladığından beri değişmiş olabilecek diğer komşu alanları içerecektir.

Fizik muayene, durumunuzu iyileştirmek için tedavi gerektiren alanların belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Bir Fizyoterapist Nasıl Yardımcı Olabilir?

Omuz sıkışma sendromu ortaya çıkar çıkmaz uygun tedaviyi almak önemlidir. Tedavi edilmezse, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ikincil koşullar ortaya çıkabilir:

 • Bursa tahrişi.
 • Rotator manşet tendiniti veya mikro yırtıkları.

 

Fizyoterapistiniz, durumunuza ve hedeflerinize özel bir tedavi planı tasarlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Kişiselleştirilmiş tedavi programınız şunları içerebilir:

 • Hasta eğitimi. Fizyoterapist sizi durumunuz hakkında eğitecektir. Ağrınıza neden olan dış faktörleri belirlemek için sizinle birlikte çalışacaklardır. Yaptığınız egzersizlerin türü ve miktarında, atletik aktivitelerinizde ve ev veya iş aktivitelerinizde değişiklik önerebilirler. İstediğiniz aktivitelere ağrısız bir dönüş sağlamaya yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı geliştireceklerdir.
 • Ağrı Yönetimi. Fizyoterapistiniz, ağrınızı gidermek için etkilenen bölgeye ağri kontrolü içeren uygulamayı tasarlayacaktır. Ayrıca ağrıya neden olan bazı aktivitelerin değiştirilmesini önerebilirler.
 • Hareket açıklığı egzersizi. Omuz eklemi ve kürek kemiğinin hareketliliği sınırlı olabilir. Bu, çeşitli yapılarda artan strese neden olur. Durumunuz omzu dezavantajlı bir şekilde çalışmaya zorluyor olabilir. Fizyoterapistiniz size gerginliği azaltmak ve omuz bölgesinin ve kol fonksiyonunun normal hareketini geri kazanmaya yardımcı olmak için kendi kendine germe teknikleri öğretebilir.
 • Manuel terapi. Fizyoterapistiniz, kaslarınızı ve eklemlerinizi nazikçe hareket ettirmek için “uygulamalı” tedaviler (manuel terapi) kullanarak durumunuzu tedavi edebilir. Bu teknikler hareketi iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca bölgeyi daha az stresli bir hareket modeline yönlendirmek için de kullanılabilirler.
 • Kas güçlendirme. Kas zayıflıkları veya dengesizlikleri, kürek kemiği zayıflık nedeniyle saptığından omuz ekleminin sıkışmasına katkıda bulunabilir. Fizyoterapistiniz, yaralanmanızın düzeyine bağlı olarak sizin için güvenli, kişiselleştirilmiş, ilerleyici bir direnç programı tasarlayacaktır. Bir tedavi masasında veya evde yatakta veya yerde yatarak güçlendirme egzersizleri yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra ayakta durma pozisyonunda egzersizlere ilerleyebilirsiniz.
 • Fizyoterapistiniz, yaşınıza ve fiziksel durumunuza göre sizin için doğru olan egzersizleri seçecektir.
 • İşlevsel çalışma. Ağrınız, gücünüz ve hareketiniz iyileştiğinde, daha zorlu aktivitelere güvenli bir şekilde geri dönmeniz gerekecektir. Omuz eklemindeki stresi en aza indirmek için vücudunuza güvenli, kontrollü hareketler öğretmek önemlidir. Hareket değerlendirmenize ve hedeflerinize dayanarak, fizyoterapistiniz vücudunuzu nasıl doğru ve güvenli bir şekilde kullanacağınızı ve hareket ettireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak bir dizi aktivite oluşturacaktır.

 

Bu Yaralanma veya Durum Önlenebilir mi?

Omuz sıkışma sendromu şu şekilde önlenebilir:

 • Omuz ve omuz çevresi kaslarında uygun gücü korumak. Sağlıklı bir omuz, omuz bölgesindeki uygun kas kuvveti dengesine dayanır. Kas gücünde bir dengesizlik varsa, zamanla sıkışma ve yaralanma riski artar.
 • Uygun omuz, boyun ve orta sırt hareket ve hareketliliğini korumak. Omuz, sağlıklı ve düzgün işlevi sürdürmek için komşu eklemlerin hareketliliğine güvenir.
 • Uzanırken ve fırlatırken uygun duruşu korumak ve uygun omuz mekaniklerini kullanmak. Bu, omuz sıkışma olasılığını azaltır ve omuzdaki aşırı stresi azaltır.
 • Öne dönük ve yuvarlak omuzlu duruşlardan kaçınmak (örneğin kambur durmak, bilgisayar başında oturmak gibi). Kötü duruş alışkanlıkları, omzu çarpma olasılığını artıran pozisyonlara sokar.

 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker