KOL ve BİLEK AĞRILARI

1 Eylül 2021
kol-ve-bilek-agrilari.jpeg

KOL ve BİLEK AĞRILARI

KARPAL TÜNEL SENDROMU

El ve kollarda uyuşma  ve karıncalanmanız varsa, birşeyleri tutarken ya da yuvarlak cisimleri çevirirken ağrınız varsa dikkat! Karpal tünel sendromu olabilirsiniz!

 Karpal Tünel Sendromu (KTS) Sıklığında yapılan çalışmalarda KTS’nin toplumun %3-6’sında görüldüğü bildirilmiştir.  

Karpal Tünel Sendromu Nedir? 

El bileğinden  parmaklara doğru giden yola karpal tünel(kanal) denir, bu kanaldan median sinir, bağ, tendon ve kemik geçer.

Median sinir çeşitli nedenlerden dolayı sıkıştığında ise karpal tünel dediğimiz gündüz hafif uyuşmalar ve elektiriklenme ile başlar, ilerleyen süreçlerde de gece uyandıran ağrılar ve gündüz günlük yasam alışkanlıklarını yerine getitirirken güçsüzlük ve şiddetli ağrılar ile karakterize olan bir sendromdur. 

Median sinir küçük parmak hariç diğer bütün parmakların avuç içi tarafına his vermekten sorumludur. Hissetmenin yanı sıra baş parmağın çevresindeki kasların hareket etmesi için gerekli sinir sinyallerini sağlar. 

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri?

Karpal tünel boşluğunda median siniri sıkıştıran veya tahriş olmasına neden olan sebepler karpal tünel sendromuna yol açabilir.

Bir çok vakada, karpal tünel sendromunun tek bir nedeni yoktur. Çeşitli risk faktörlerinin bir kombinasyonu, bu durumun gelişimine katkı sağlayabilir. Direk karpal tünel sendromuna neden olmasalar dahi, median sinirde tahriş veya sinire zarar verme riskini artırabilen faktörlerin başında beden yapısı (anatomik) nedenleri bulunmaktadır.

El bileğinde kırık veya çıkığın yanı sıra bilekte bulunan küçük kemiklerde deformasyona neden olan romatoid artrit gibi etkenler, karpal tünel içindeki normal boşluğun şeklini değiştirebilir ve median sinire baskı yapabilir.

Aynı şekilde doğal olarak daha küçük karpal tünelleri olan bireylerin karpal tünel sendromuna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Buna bağlı olarak kadınlarda karpal tünel alanının erkeklere göre nispeten daha küçük olması kadınlarda karpal tünel sendromunun genellikle daha yaygın görülmesine yol açmaktadır.

Sinirlere ve sinir sistemine zarar veren koşullar karpal tünel sendromu riskini artırabilir. Örneğin şeker hastalığı gibi bazı kronik hastalıklar, sinir hasarına neden olabildiği için karpal tünel sendromuna yol açabilir.

Romatoid artrit ve diğer enflamatuvar durumlar bireyin bileklerinde bulunan tendonların etrafındaki yapıyı etkileyebilir ve bu da sinirlere doğrudan baskı yapabilir. Bunlara ek olarak tiroid bozuklukları, böbrek yetmezliği ve lenfödem gibi bazı diğer tıbbi durumlar karpal tünel sendromu gelişmesi riskini artırabilir.

Obezite de karpal tünelin daralmasına neden olabileceği için karpal tünel sendromu için bir risk faktörüdür. Aynı şekilde vücut sıvı oranlarındaki değişiklik, özellikle vücutta aşırı sıvı tutulması, medial siniri tahriş ederek karpal tünelindeki basıncı artırabilir. Bu durum özellikle hamilelik ve menopoz sırasında yaygındır. Ancak hamilelik ile doğrudan ilişkili karpal tünel sendromu genellikle hamilelikten sonra kendi kendine iyileşir.

Çalışma ortamı koşullarının da karpal tünel sendromuna katkıda bulunabileceği gözlemlenmiştir. Özellikle titreşimli aletlerle çalışmak ya da bileğin uzun süre veya tekrar tekrar bükülmesini gerektiren bir montaj hattı üzerinde çalışmak median sinir üzerinde zararlı baskı oluşturabilir veya mevcut sinir hasarını kötüleştirebilir. Ancak bu faktörlerin tek başına karpal tünel sendromu gelişmesine sebep olmadığı gözlemlenmiştir.

Benzer bir şekilde bilgisayar kullanımı ile karpal tünel sendromu arasında bir ilişki olup olmadığına dair çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ancak bulunan kanıtların bir kısmı bunun doğrudan karpal tünel sendromuna değil, başka bir tür el ağrısına neden olduğuna işaret etmektedir.  

 KTS  Belirtileri

Genellikle yavaş başlayarak gelişir. Normal şartlar altında bireyler ilk olarak parmaklarında veya elinde karıncalanma ve uyuşma olduğunu fark ederler.

Bir çok hastada  küçük parmak haricinde diğer bütün parmaklar etkilenir. Bazı hastalar ise  parmaklarda elektrik çarpması gibi bir hissin oluştuğunu ifade eder. Bireylerin semptomlarını hafifletmek için ellerini sallayarak ve ellerine masaj yaparak rahatladıklarını  belirtirler.

Rahatsız edici hisler bireyin bileğinden koluna kadar hissedilebilir. Karpal tünel sendromunun belirtileri genellikle gazete, kitap, telefon veya direksiyon ve kapak açma gibi yuvarlak cisimleri tutarken veya çevirirken ortaya çıkar. Yeni doğum yapmış annelerde veya hamilelerde çok sık rastlanan durumlardır.

Etkileri yaygın olarak geceleri görülür. İlerlemiş durumlarda ise bireyi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Uyuşma hissi zamanla sabit ve kalıcı bir hal alabilir.

İlerlemis durumlarda ellerde zayıflık ve güçsüzlüğün yanı sıra nesneleri elden düşürme  karpal tünel sendromunun bir başka belirtisidir.

 

Şikayetler el bileğinin zorlayıcı pozisyonlarda uzun süre kalması ile artmaktadır. Titreşimli cihazlar ile uzun süre çalışma, uzun süre telefonla konuşma, el bileği üzerine yatmak şikayetleri artırabilir .  Bu durum bireyin elindeki genel uyuşukluktan veya aynı zamanda median sinir tarafından kontrol edilen baş parmaktaki bükme ve sıkma kaslarının zayıflığından dolayı  kaynaklanabilir.

 

Karpal tünel sendromu belirti ve semptomları normal günlük yaşamlarına veya uyku düzenine müdahale edecek seviyede olan bireylerin acilen doktora başvurması gereklidir. Karpal tüneli sendromu tedavi edilmezse ellerde kalıcı sinir ve kas hasarı ortaya çıkabilir.

 

Karpal Tünel Sendromu Teşhisi

 

İyi bir detaylı  anamnez aldıktan sonra muayene başlanır.

 

Fiziksel muayene esnasında parmaklar, eller  ve kollar  için kas testi yapılır.

Bireyin parmaklarındaki hissetme derecesi ve el kaslarının gücü test edilir. Bileği bükmek, sinire dokunmak veya sadece sinire basmak ağrıyı tetikleyebilir.

Bazı durumlarda doktorlar, bilek ağrısının diğer nedenleri arasında olan artrit veya kırık ihtimalleri ortadan kaldırmak için etkilenen bileğin röntgeni çekilebilir. Ancak bu doğrudan karpal tünel sendromu tanısında yardımcı olmaz.

 

Elektromiyografi testi istenebilir, EMG kaslarda üretilen küçük elektrik deşarjlarının seviyelerini ölçer. Bu test sürecinde doktor kaslar kasıldığında ve dinlendiğinde değişen elektriksel aktiviteyi değerlendirmek için bireyin belirli kaslarına iğne inceliğinde elektrotları yerleştirir. Bu test, hem median sinir tarafından kontrol edilen kaslara verilen hasarı tanımlayabilir hem de olası diğer koşulların varlığı ihtimalini ortadan kaldırabilir.

Sinir iletim çalışması ise elektromiyografinin bir başka türüne verilen isimdir. Bu karpal tünel sendromu testi türünde bireyin cildine iki adet elektrot bantlanır. Elektriksel uyarıların karpal tünelde yavaşlayıp yavaşlamadığını görmek için median sinir üzerinden küçük bir akım geçirilir.  Bu test sayesinde durum teşhis edilebilir ve diğer tıbbi durumların varlık ihtimali ortadan kaldırılabilir.

 

Koruyucu Tedaviler  ve Öneriler

 

 • Belirtilerin ilk günlerinde, yoğun çalışanlar veya ev kadınları elleri dinlendirmek için daha sık aralar vermeli, semptomları daha da kötüleştiren aktivitelerden kaçınmalıdır.
 • Sişliği azaltmak için soğuk kompres uygulaması yapmak,
 • Uygun el pozisyonlaması sağlanması amacıyla splint (bileklik) kullanmak,

 

 • Şikayetleri artıran pozisyonlardan uzak durmak,
 • El ve tüm kol boyunca kan dolaşımını arttırmak,
 • El ve kol kaslarını kuvvetlendirmek
 • Uzun süre çalışmaktan ve aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmak
 • Ağır eşyaları uzun süre taşımamak
 • Gün içinde el ve kollar için esnetici ve mekanizmayı düzeltici egzersizler yapmak
 • Elleri ve kolları sıcak suyla çok yıkamamak,
 • Beslenmede tuzlu ve mide asiditesini(fazla hayvansal gıda ve asitli içecekler) arttıracak besinlerden ve alkol, sigaradan uzak durmak,

 

Ağrıları hafifletebilecek uygulamalardır.

 

Karpal Tünel Sendromunda Fizik Tedavi 

Soğuk, sıcak uygulamaları

Elektroterapi (TENS)

Tedavi edici ultrason Egzersiz

Tendon Kaydırma Egzersizleri

Sinir Kaydırma Egzersizleri

Relaksasyon Egzersizleri

Median Sinir Dekompresyonu

Akupunktur

Kinezyobantlama

Manuel Terapi

Tendon kaydırma egzersizleri

Kuvvetlendirme egzersizleri gibi uygulamalar  bireyin durumuna göre uygulanabilir.
 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker