Hamilelerde Bel Ağrısı

3 Mart 2022
hamilelerde-bel-agrisi.png

Hamilelerde Bel Ağrısı

Hamilelerde Bel Ağrısı için Kinezyobantlama

Gebelerde bel ağrısı genellikle gebeliğin orta dönemlerindeki aylarda yani 4. – 6. Aylar arasında başlar. Çünkü bel ağrısına neden olan temel nedenler bu aylarda yoğunlaşır. Bunlar şöyle sıralanmaktadır:
-Karın bölgesinin ağırlaşması ve vücudun ağırlık merkezini değiştirerek öne doğru çekmesi
– Kilo alımı
– Gebeliğe bağlı duruş bozuklukları
– Bu dönemde artan hormonlara bağlı olarak bel bölgesi eklem bağlarında gevşeme olması.

Bel ağrısına neden olan etkenler gebeliğin sonuna doğru daha fazla artacağı için son aylarda bel ağrısı biraz daha şiddetlenir. Buna rağmen gebeliğin ilk aylarında da hafif derecede bel ağrısı bazı anne adaylarında görülebilir. Eğer gebeliğin ilk aylarında bel ağrısı çok şiddetli ise bunun gebelik dışında bir sebebi (bel fıtığı gibi) olabileceği akla getirilmelidir ve bu yönde değerlendirme yapılmalıdır.

Gebeliğin genellikle 4.-6. aylarında görülen bel ağrıları, doğum sonrası büyük oranda geçtiği için; kadın doğum uzmanları tarafından gebeliğin kaçınılmaz bir şikayeti olarak görülür. Gebelikte fazla kilo alanlarda, omurga hastalığı olanlarda, çoğul gebeliklerde, önceden bel fıtığı olanlarda daha sık izlenir

Gebelikte relaksin, östrojen ve progesteron serum düzeylerinde artış gözlenir. Yüksek relaksin seviyesi eklem gevşemesine, östrojen de relaksinin etkisinin artmasına neden olarak bel ağrısının gelişmesine katkıda bulunabilir.
Büyüyen rahim, aort gibi büyük damarlarda basıya neden olup, iskemi ve metabolik bozukluk bel ağrısı yaratabilir.
Bunların yanı sıra iş ve psikolojik faktörler de belde ağrıya neden olabilir.
Kalça veya çevre kemiklerde geçici osteoporoz(özelikle D vitamini eksikliği olan gebelerde eksikliğin artmasına bağlı olarak kemiklerde yumuşama ve kırılmalar), kas zorlanmaları da ağrı nedeni olabilir.

Kinezyolojik bantlama

Kinezyolojik bantlama, günümüzde fizik tedavide oldukça yaygın kullanılan bir tedavi uygulamasıdır. Teknolojinin gelişmesiyle fizik tedavi çalışmalarında da yenilikler meydana gelmiştir. Kinezyolojik bantlama da bu tedavilerden biridir. Özellikle sporcu sağlığında çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Kinezyolojik bantlama temelde eklem fonksiyonlarını artırmak, doku ya da eklemden kaynaklanan ağrıları azaltmak, kas ve yumuşak doku problemlerinin iyileşmesini desteklemek ve çok sayıda problemde iyileşmeyi hızlandırmak amaçlanır. Ortopedik rehabilitasyonda sıkça başvurulan bu yöntemle hızlı iyileşme ve yakınmalarda büyük oranda azalma meydana gelmektedir. Her gün çeşitli idman, aktivite ve egzersiz yapan ve vücutlarına zaman zaman ciddi yükleme yapan sporcuların sağlığında ciddi faydaları bulunmaktadır.

Elbette tüm fizik tedavi uygulamaları gibi kinezyolojik bantlama da alanında uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

Kinezyolojik Bant Hangi Özelliklere Sahiptir?

Deri özellikleri taşıyan kinezyolojik bantlar oldukça esnek, elastik bir yapıdadırlar. Ağırlıkları oldukça hafiftir dolayısıyla bulundukları bölgede problem oluşturmazlar ve yapışkan yapıda olmalarıyla rahatlıkla ilgili bölgeye yapışarak konforsuz bir durum oluşumunu engellerler. Kimyasal madde içermediğinden ötürü alerjisi olan insanlarda dahi alerjik durumların oluştuğu gözlenmez ancak az da olsa alerji riski barındırabilir. Gözenekli bir yapıya sahiptir ve bu kapsamda cildin hava almasının önüne geçmez, taşıdığı cilt özelliğiyle ciltle bütünleşir ve deri altındaki yapıların desteklenmesine yardımcı olur.

Kinezyolojik bantlar klasik bant uygulamalarına oranla yapıştırıldığı bölgedeki vücut hareketliliğini kısıtlamaz, aksine ilgili bölgedeki doku, eklem alanlarını destekleyerek yaşanan ödem veya spazm sorununun giderilmesine olanak tanır. Bu özelliğinden ötürü vücudun doğal bir şekilde iyileşmesine ön ayak olur ve bu sebeple yaygınlaşan ve sıkça kullanılan bir fizik tedavi uygulaması haline gelmiştir. Hareketin sürdürülebilir olması demek, beraberinde dolaşım aktivitesinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi demektir. Bu dolaşım ve hareket iş birliği ile ödem ve ağrılar azalır, performansta iyileşme görülür, zedelenmeler önlenir, ve doku iyileşmesi hızı yüksek oranda artar.

Kinezyolojik Bantlama Teknikleri

Kinezyolojik bantlama eğer bir kas aşırı kullanım ile çok uzun süre çalışmak durumunda kalır veya kapasitesinin üzerinde yüklenirse kas dokusunda küçük ya da büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. Neticesinde yangılı bir durum meydana gelir; ağrılı ve yangılı kaslar ödem nedeniyle şişerek yer aldıkları bölgede alanı daraltarak lenfatik akıma engel olur ve ayrıca cilt altında yer alan ve ağrı duyusunu yaratan sinir uçlarını da uyararak kişide ”ağrı ve rahatsızlık hissi” uyandırır.

Kinezyolojik bant, uygulandığında cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede yaralanma sonucu oluşan baskıyı hafifletmektedir. Yaralanma bölgesindeki baskının azalması hem dolaşım ve hareketi arttırarak o bölgedeki yangının azalmasına, hem de deri altındaki sinir uçlarının serbestleşerek ağrı alıcılarının uyarılmasına engel olur ve sonuçta ağrısız hareket etme imkanı sağlanmış olur. Kinezyolojik bantlama tekniğinin temel amacı bu yolla ağrısız hareketi sağlamak ve iyileşmeyi hızlandırmaktır.

Özellikle hamilelerdeki bel ağrıları için yapılan çalışmalarda ise; bele uygulanan kinezyobantlama ile bel ağrılarının azaldığı hatta yok olduğu ortaya çıkmıştır.

Hamilelerde diğer tedavilere kıyasla bel ağrısının ve beldeki hareketlerin azalmasının önüne geçen kinezyobantlama uygulaması ile, bel çevresinde stabilizasyon(denge) ve sağlıklı duruş pozisyonunu sağladığı sonucuna varılmıştır.

 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker