Hamilelik Dönemi’nde Egzersiz

8 Temmuz 2021
hamile.jpg

Hamilelik Dönemi’nde Egzersiz

Hamileliğiniz boyunca düzenli bir egzersiz rutini sürdürmek, sizin ve bebeğinizin sağlık seviyesinin artmasına ve korunmasına, kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olur. Hamilelik döneminde egzersiz yapmak hamilelik öncesi duruş bozukluğunuz varsa hamilelikte değişen fiziksel ve biyolojik nedenlerden artış gösterebilir hatta ağrılarınızı tetikleyebilir.  Hamilelik sırasında düzenli egzersiz duruşunuzu iyileştirerek hamilelikte artan bel-sırt ağrısı ve yorgunluk gibi bazı yaygın rahatsızlıkları azaltabilir.

Fiziksel aktivitenin gestasyonel diyabeti (hamilelik sırasında gelişen diyabet) önleyebileceğine, stresi azaltabileceğine, doğum ve doğum sonrası için daha fazla dayanıklılık oluşturabileceğine dair kanıtlar vardır.

Hamileliğinizden önce fiziksel olarak aktif iseniz, aktivitenize ölçülü bir şekilde devam edebilirsiniz. Eski seviyenizde egzersiz yapmaya çalışmayın; bunun yerine, şimdi sizin ve bebeğiniz için en rahat ve en etkili olanı yapın. Düşük etkili aerobik, yüksek etkili aerobik egzersize göre daha etkilidir.

Özellikle hamilelikten önce bir yarışmacı veya fiziksel aktivite düzeyi yüksek sporcu iseniz,  kadın doğum uzmanı ve fizyoterapist tarafından titizlikle takip edilmelisiniz.

Daha önce hiç düzenli egzersiz yapmadıysanız, doktorunuza  danıştıktan sonra hamilelik sırasında güvenle bir egzersiz programına fizyoterapistinizle başlayabilirsiniz, ancak yeni, yorucu veya daha önce denemediğiniz bir aktivite denemeyin. Her sabah ve aksam mutlaka nefes, esneme ve yürüyüşler yapmak özellikle  mide ve sindirim sistemini düzenlerken kolay uykuya geçişi sağlar ve kilo ile birlikte şeker kontrolüne yardımcı olur.

Hamilelikten önce düzenli yürüyüş  alışkanlığınız yoksa  ve yeni başlamak istiyorum diyorsanız yürümeye hamileyken başlamak güvenli kabul edilir.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği, tıbbi veya hamilelik komplikasyonunuz olmadıkça, haftanın her günü olmasa da çoğunluğunda  günde en az 30 dakika veya daha fazla orta derecede egzersiz yapmanızı önerir.

Hamilelikte Kimler Egzersiz Yapmamalıdır?

Astım, kalp hastalığı veya diyabet gibi tıbbi bir sorununuz varsa, egzersiz planlamasında dikkat edilmesi gerekir. Aşağıdakiler gibi hamilelikle ilgili bir durumunuz varsa egzersiz yaoılmaması önerilir:

  • Kanama veya lekelenme
  • Düşük plasenta
  • Tehdit veya tekrarlayan düşük
  • Önceki erken doğumlar veya erken doğum öyküsü
  • Zayıf serviks

 

Fizyoterapistinizle bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşup herhangi bir yapılmaması gereken durum olup olmadığını kesinleştirebilirsiniz.

Hamilelikte Hangi Egzersizler Güvenlidir? 

Vücut biyomekaniği, hamilelikte değişen fiziksel durumu bilen bir fizyoterapist eşliğinde sizin bedeninize  göre planlanmış özel egzersiz yaptığınız ve aşırıya kaçmadığınız sürece, çoğu egzersiz hamilelik sırasında güvenlidir.

En güvenli ve en üretken aktiviteler anne bebek sağlığı açısından başta hamile pilatesi olmak üzere, yüzme, tempolu yürüyüş, sabit bisiklet, adım veya eliptik makineler düşük etkili aerobiklerdir ve bu faaliyetler çok az yaralanma riski taşır, tüm vücudunuza yarar sağlar ve doğuma kadar devam ettirilebilir.

Tenis ve raketbol genellikle güvenli aktivitelerdir, ancak hamilelik sırasında dengedeki değişiklikler hızlı hareketleri etkileyebilir. Özellikle hamileliğinizden önce koşu gibi aktiviteler yapıyorsanız, ölçülü olarak devam edebilirsiniz. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde büyük denge veya koordinasyon gerektirmeyen egzersizleri veya aktiviteleri tercih etmek daha uygun olacaktır.

Bir fizyoterapist eşliğinde hamilelik döneminize, hamilelik koşullarınıza özgü egzersizlerinizi yaparak hamilelik döneminde yaşayacagınız problemleri önleyebilirsiniz. Aynı zamanda hem kendi hemde bebeğinizin saglık derecesini iyileştirebilirsiniz.

Hamileyseniz ve bu yazımızı okuduysanız bebeğınız ve kendi sağlınız için hemen su şişeni alarak yürüyüşe baslayabilirsin sevgili annemiz.
 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker