Fizik Tedavinin Faydalı Olmasının 10 Nedeni

18 Ağustos 2021
fizik-tedavinin-faydali-olmasinin-10-nedeni.jpg

Fizik Tedavinin Faydalı Olmasının 10 Nedeni

Fizik tedavi, düzenli hareket etme ve işlev görme yeteneklerini sınırlayan tıbbi sorunları, hastalıkları veya yaralanmaları olan her yaştan insana yardımcı olur.

Özelleştirilmiş bir fizik tedavi programı, bireylerin önceki işlevsellik düzeylerine dönmelerine yardımcı olabilir ve daha fazla yaralanmayı önlemeye ve genel sağlık ve refahı iyileştirmeye yardımcı olabilecek aktiviteleri ve yaşam tarzı değişikliklerini teşvik edebilir. Birinci basamak doktorları, hastaları genellikle bir sorunun ilk belirtisinde fizik tedaviye yönlendirirler. Fizik tedaviyi bu kadar önemli yapan şeyin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz?

İşte size fayda sağlayabileceği 10 yol:

1. Ağrıyı azaltın veya ortadan kaldırın. Eklem ve yumuşak doku mobilizasyonu gibi terapötik egzersizler ve manuel terapi teknikleri veya bantlama, farklı yöntemler gibi tedaviler ağrıyı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmak için kas ve eklem işlevini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Bu tür tedaviler ayrıca ağrının tekrarlanmasını engelleyebilir.

2. Ameliyattan kaçının. Fizik tedavi, ağrıyı gidermenize veya bir yaralanmadan iyileşmenize yardımcı oluyorsa, ameliyat gerekmeyebilir. Ve ameliyat gerekli olsa bile, ameliyat öncesi fizik tedaviden yararlanabilirsiniz. Daha güçlü ve daha formda bir ameliyata giriyorsanız, çoğu durumda daha hızlı iyileşirsiniz. Ayrıca mecburi olmayan ameliyattan kaçınarak sağlık bakım maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz.

3. Mobiliteyi geliştirin. Ayakta durmakta, yürümekte veya hareket etmekte zorlanıyorsanız (yaşınız ne olursa olsun) fizik tedavi yardımcı olabilir. Germe ve güçlendirme egzersizleri, mobilite egzersizleri ve kişiye özel egzersizler, hareket kabiliyetinizi geri kazanmanıza yardımcı olur. Fizyoterapistler kişilere baston, koltuk değneği veya başka herhangi bir yardımcı cihazla uygun şekilde yönlendirebilir veya ortez reçetesini değerlendirebilir. Bireysel bir bakım planını özelleştirerek, bir bireyin yaşamı için önemli olan her türlü faaliyet, maksimum performans ve güvenliği sağlamak için uygulanabilir ve uyarlanabilir.

4. İnme sonrası hareketsizlikten kurtulun . İnme sonrası bir dereceye kadar işlev ve hareket kaybı yaygındır. Fizik tedavi, vücudun zayıflamış kısımlarını güçlendirmeye, merkezi sinir sisteminde yeni yollar oluşturmaya, yürüyüş ve dengeyi iyileştirmeye yardımcı olur. Fizik tedavi uzmanları ayrıca, inme hastalarının evde daha bağımsız olabilmeleri ve tuvalet, banyo, giyinme ve diğer günlük yaşam aktiviteleri için bakım yüklerini azaltabilmeleri için, inme hastalarının yatakta transfer ve hareket etme becerilerini geliştirebilirler.

5. Bir spor yaralanmasını iyileştirin veya önleyin. Fiziksel terapistler, farklı sporların belirli yaralanma türleri için riskinizi nasıl artırabileceğini anlar (örneğin, mesafe koşucuları için stres kırıkları). Sporunuza güvenli bir şekilde geri dönmenizi sağlamak için uygun kurtarma veya önleme egzersiz programları tasarlayabilirler.

6. Dengenizi geliştirin ve düşmeleri önleyin . Fizik tedaviye başladığınızda, düşme riski için değerlendirileceksiniz. Düşme riskiniz yüksekse, terapistler gerçek hayattaki durumları taklit etmenin bir yolu olarak dengenizi güvenli ve dikkatli bir şekilde zorlayan egzersizler sağlayacaktır. Terapistler ayrıca daha güvenli yürümeye yardımcı olmak için koordinasyonu ve yardımcı cihazları geliştirmek için egzersizler konusunda size yardımcı olur. Denge sorunu, kişinin vestibüler sistemindeki bir sorundan kaynaklandığında, Fizyoterapistler, uygun vestibüler işleyişi hızlı bir şekilde geri yükleyebilen ve baş dönmesi veya baş dönmesi semptomlarını azaltabilen ve ortadan kaldırabilen özel manevralar gerçekleştirebilir.

7. Diyabet ve damar rahatsızlıklarını yönetin . Genel bir diyabet yönetim planının bir parçası olarak egzersiz, kan şekerini etkili bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, diyabetli kişilerin ayaklarında ve bacaklarında his sorunları olabilir. Fizik tedavi uzmanları, bu hastalara yolun ilerisindeki diğer sorunları önlemek için uygun ayak, duyu bakımı sağlamaya ve eğitmeye yardımcı olabilir.

8. Yaşla ilgili sorunları yönetin . Bireyler yaşlandıkça artrit veya osteoporoz geliştirebilirler veya eklem replasmanına ihtiyaç duyabilirler. Fizyoterapistler, hastaların eklem replasmanından kurtulması ve artritik veya osteoporotik durumların konservatif olarak yönetilmesine yardımcı olma konusunda uzmandır.

9. Kalp ve akciğer hastalığını yönetin. Hastalar bir kalp krizi veya prosedürden sonra kardiyak rehabilitasyonu tamamlayabilirken , günlük işleyişiniz etkilenirse fizik tedavi de alabilirsiniz. Pulmoner problemler için fizik tedavi, güçlendirme, kondisyonlama ve nefes egzersizleri yoluyla yaşam kalitesini artırabilir ve hastaların akciğerlerdeki sıvıyı temizlemesine yardımcı olabilir.

10. Kadın Sağlığını ve diğer koşulları yönetin. Kadınların hamilelik ve doğum sonrası bakım gibi belirli sağlık ihtiyaçları vardır. Fiziksel terapistler, kadın sağlığıyla ilgili sorunların özel yönetimini sunabilir. Ek olarak Fzt, bağırsak inkontinansı, meme kanseri, kabızlık, fibromiyalji, lenfödem, erkek pelvik sağlığı, pelvik ağrı ve idrar kaçırma için özel tedavi sağlayabilir.

Fizik tedavinin size veya ilgilendiğiniz birine nasıl yardımcı olabileceği hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi için sağlık merkezimize veya bir Fizyoterapiste sormaktan çekinmeyin.
 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker