Fibromiyalji Hastaları İçin Fizik Tedavi

22 Şubat 2022
fibromiyalji-hastalari-icin-fizik-tedavi.jpg

Fibromiyalji Hastaları İçin Fizik Tedavi

Fibromiyalji hastalarında farmakolojik tedavi dışında en iyi gelen tedavi yöntemi fizik tedavidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; 6 ila 24 hafta, haftada 2-3 kez, ortalama 35 dakika süren ve düşük veya orta şiddette yapılan aerobik egzersizlerin kan dolaşımını arttırdığı için ağrılarda azalma ve giderilme olduğu gözlendi. Bu aerobik egzersizler arasında yüzme, koşma, dans, su egzersizleri, yürüme olabilir.

Önerilen bir diğer egzersiz yöntemi ise kas güçlendirme egzersizleridir, çünkü Fibromiyalji tanılı hastalarda kaslarda güçsüzlük meydana gelir. Bu nedenle 16 ila 21 hafta boyunca, 30-90dk arasında, haftada 2-3 kez yapılan direnç egzersizleri ağrıları azaltmada etkilidir.

Fibromiyalji tedavisi için kara egzersizlerinin yanı sıra su egzersizleri önerilmiştir. Suyun kaldırma kuvveti, yoğunluk, viskozite ve hidrostatik basınç gibi hidrodinamik özellikleri harekete direnç sağlayarak kasların güçlenmesine ve kas gevşemesine, düşük eklem etkisine ve daha iyi venöz dönüşe neden olur.

Sıcaklığı 28°C ila 34°C olarak ayarlanan suda 5 hafta ila 8 ay arası, haftada bir ila üç kez sıklıkta ve 30 ila 60 dakika arasında bir süre ile yapılan su içi egzersizlerin Fibromiyalji tedavisinde etkin bir rol oynadığı belirtildi.

Bunlar dışında yapılan masajlar ve elektroterapi modelitelerinin de etkili olduğu gözlendi.
 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker