El Ayak Ağız Hastalığı

2 Ekim 2022
elayakhastaligi.jpg

El -Ayak -Ağız Hastalığı Nedir?

 

El, ayak, ağız hastalığı 10 yaş altı çocuklarda sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü şeklinde kendini belli eder. Çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyar. Sonraki günlerde döküntüler suçiçeğine benzer içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür ve bir hafta içinde kaybolur.

Enterovirüs ailesinden coxsacki virüsünün yol açtığı bu hastalık yaz ve sonbahar aylarında salgın yoluyla kolayca bulaşabilir. Hastalık virüs hastalığı olduğu için antibiyotik tedavisi etkili değildir ve hastalık bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu sürede hasta çocuğun başkalarıyla yakın temasta olmaması önemlidir.

El-ayak-ağız hastalığına korunmanın en etkili yöntemi hijyendir.

El ayak hastalığı belirtileri

El ayak ağız hastalığı belirtileri iki aşamalı şekilde ortaya çıkar. El ayak hastalığının ilk aşama belirtileri;

  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Bademcikte kızarıklık ile birlikte boğaz ağrısı
  • İştah kaybı ve kusma
  • Ağız içinde oluşan aft yaraları
  • Yüksek ateş
  • El, ayak ve bileklerin kırmızıya benzer renk alması, olarak sıralanabilir.

İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler, soğuk algınlığı ya da boğaz enfeksiyonları ile karıştırılabilir. Ancak hastalığın ikinci aşamasında ortaya çıkan avuç içi, parmak arası, ayak altı, kasık, genital bölge ve popo kısmındaki kırmızı döküntüler hastalığın teşhisini kolaylaştırır. Bu döküntüler ilerleyen günlerde su kabarcıklı kaşıntılara dönüşüp yaklaşık 10 gün sonra tamamen yok olur.

El ayak hastalığı nasıl bulaşır ?

Virüs kaynaklı diğer hastalıklar gibi, el ayak ağız hastalığı da bulaşıcıdır.

El, ayak, ağız hastalığı ülkemizde yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor.

Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor.

Yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Havuzda idrar ve dışkı  kaçırma nedeniyle mikrop yayılabiliyor ve klorlamaya rağmen dirençli kalabiliyor. Bu da hem çocuk hem erişkinler için risk faktörü olabiliyor.

 

 

 

El ayak hastalığı bulaşma süresi

Hastalar ile doğrudan ilgilenen kişilerin daha önceden bu virüslere karşı bağışıklığı yok ise, genel olarak döküntüden 1-2 gün önce ve döküntüden 6-7 gün sonrasına kadar bulaşabilir.

Hastalığın bulaşma evresi ayak, ağız, elde çıkan küçük kabarcıklar ve döküntülerin tamamen yok olmasına kadar devam edebilir. Bu nedenle hastaların yakınında bulunan kişiler önlem olarak sık sık ellerini yıkayıp mümkün olduğunca hasta kişiler ile doğrudan temasa geçmemelidir.

Bebeklerde el ayak hastalığı

Bebeklerde ateş sonrası döküntü, ilk olarak su çiçeğini akla getirse de ağız içindeki yaralar ve döküntülerin seyrindeki farklılıklar el ayak hastalığının teşhisini sağlar.

Anne babalar yükselen ateşe karşı temkinli olmalı, belirli aralıklar ile bebeklerinin ateşini kontrol etmelidir

. Henüz katı yiyecek yiyemeyen bebeklere bol miktarda sıvı verilmeli.

Ağız içi ve damaklardaki yaraların acısını hafifletmek için soğuk sıvılar verilmeli, bebeğin beslenmesini kolaylaştırmak gerekir.

 

Çocuklarda el ayak hastalığı

Çocuklarda el ayak ağız hastalığı yüksek ateş ve ağızda oluşan yaralar nedeni ile hastalık döneminde çocuklar iştahlı olsalar bile gerektiği gibi beslenemezler.

hastalık süresince çocuklara bol miktarda su ve sıvı verilmesi gerekir. Ağız içi yaralarının artmaması ve acısının yükselmemesi için baharatlı, tuzlu besinlerden uzak durulmalı, ağrıların hafiflemesi için süt gibi sıvılar ve yoğurt gibi serin besinler tüketilmelidir.

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığı

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığı, bebek ve çocuklara göre daha hafif geçer, genelde tekrarlamaz. Ancak bebek ve çocukların bağışıklıkları daha gelişme aşamasında olduğu için dikkat edilmezse hastalık yeniden tekrarlanabilir.

El ayak hastalığı tedavisi

El ayak hastalığı virüslere bağlı bir hastalık olduğu için kesin tedavisi yoktur.  Ancak hastalığın rahatsız edici etkilerinin hafifletilmesi için ilaç kullanılabilir. Benzer şekilde ağız içi yaralarının ağrısını almak için özel gargaralardan destek alınabilir.

Bu hastalığın en rahatsız edici taraflarından birisi, kırmızı kabarcıkların neden olduğu kaşıntılardır. Kaşıntıların hafifletilmesi için el ayak ağız hastalığı kaşıntı ilacı kullanılabilir. İlaçların mutlaka doktor kontrolünde ve belirlenen şekilde kullanılması gerektiğini lütfen unutmayın.

İlaç kullanılmayan durumlarda el ayak hastalığının kaşıntıları için ılık banyo yapılabilir. El ayak ağız hastalığı banyo sırasında lif kullanılmaması kullanılsa bile döküntülere bastırılmaması gerekir.

 

 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker