BEŞ DAKİKALIK NEFES EGZERSİZİ

1 Eylül 2021
bes-dakikalik-nefes-egzersizi.jpg

BEŞ DAKİKALIK NEFES EGZERSİZİ

Günlük hayatın gereklilikleri çoğu zaman insanların yeterli fiziksel aktivite ve egzersiz yapmasını engelliyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre, kan basıncını düşürmek ve kalp sağlığını iyileştirmek için haftada 6 gün 5 dakikalık nefes egzersizleri yeterlidir.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde 29 Haziran’da yayınlanan çalışma, yazarlar tarafından “nefes kaslarınız için kuvvet antrenmanı” olarak tanımlanan yüksek dirençli inspiratuar kas kuvveti antrenmanını (IMST) bazi kalp problemlerini ve günlük yaşamı iyileştirdiği gözlendı.

İlk olarak 1980’lerde şiddetli solunum yolu hastalığı olan insanlara yardım etmek için geliştirilen solunum kas antreman cihazı IMST, direnç sağlayan bir el cihazı aracılığıyla solumayı içerir. Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan yapılan çalışma, kalp sağlığına en az aerobik egzersiz kadar yardımcı olabileceğini buldu.

“İnsanların yaşlandıkça kardiyovasküler sağlığı korumalarına yardımcı olabileceğini bildiğimiz birçok yaşam tarzı stratejisi var. Ancak gerçek şu ki, çok zaman ve çaba harcıyorlar ve bazı insanların erişmesi pahalı ve zor olabilir, ”diyor Bütünleştirici Fizyoloji Bölümü’nde yardımcı araştırma profesörü olan baş yazar Daniel Craighead ise  bir haber bülteninde “IMST, evinizde televizyon seyrederken beş dakikada yapılabilir.” Söylüyor.

ABD’de 50 yaş üstü yetişkinlerin yaklaşık %65’inin yüksek tansiyonu vardır, bu da kalp krizi ve felç olasılığını artırır. Ancak %40’tan daha azı, CDC’nin tavsiye edilen aerobik egzersiz yönergelerini karşılamaktadır.

Çalışmaya 50 ila 79 yaşları arasındaki 36 yetişkin dahil edildi ve hepsi yüksek tansiyona sahipti. Yarısına haftada 6 gün 5 dakika yüksek dirençli nefes egzersizi verilmiş. Diğer yarısı daha düşük dirençli bir plasebo programına sahipmiş.

6 hafta sonra, tedavi grubunda kan basıncının  ortalama olarak dokuz puan düştüğünü gördü. Araştırmacılar, bu azalmanın tansiyon ilaçlarının etkileriyle karşılaştırılabilir olduğunu ve haftada 5 gün, günde 30 dakika yürümenin daha etkili olduğunu buldu.

Araştırmanın diğer etkisi ise damar duvarında %45’lik bir iyileşmenin gözlemlenmesiydi.

Ve , kalp krizi için risk faktörleri olan iltihaplanma ve oksidatif stres yürüyüş yapanlarda biraz daha azdı.

Aslında haftada 6 gün 5 dakikalık nefes egzersizi yapmak hem hayatımızda hemde bedenimizde ne kadarda kolay etki sağlayabiliyor.

Çalışmanın linki https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.121.020980
 

WhatsApp icon

WhatsApp iletişim için tıklayınız.

 

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım: Mustafa Berker